Јордан Леов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јордан Леов
Роден 29 август 1920
Македонија Велес, Македонија
Починал 20 септември 1998
Македонија Скопје, Македонија

Јордан Леов (Велес, 29 август 1920 - Скопје, 20 септември 1998) — македонски раскажувач, романописец и драмски автор.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Јордан Леов завршил Правен факултет во Белград. Работел како заменик на јавниот правобранител на Македонија. Бил член на Друштвото на писатели на Македонија од 1952 година.[2]

Творештво[уреди | уреди извор]

 • „Посилни од смртта“ (раскази, 1952)
 • „Велес во НОБ: велешките партизански одреди“ (заедно со Никола Кирков, 1952)
 • „Длабока рана“ (раскази, 1953)
 • „Побратими“ (роман, 1956)
 • „Виор“ (роман, 1957)
 • „Исчезнат свет“ (раскази за деца, 1957)
 • „Расцветан јасмин“ (драма, 1957)
 • „Глуви мугри“ (роман, 1960)
 • „Афион“ (роман, 1963)
 • „Антологија на болката“ (романизирана биографија, 1968)
 • „Лош сон“ (повест за деца, 1972)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 139 = 140.
 2. „Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 793 стр.