Јохан Гутенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јохан Гутенберг
Gutenberg.jpg
РоденЈохан Гутенберг
~ 1395
Мајнц, денешна Германија
Починал3 февруари 1468
Мајнц, денешна Германија
НационалностГерманец
Занимањегравер, пронаоѓач и печатар
Познат(а) попечатење со подвижен слог
Вероисповедкатолик
Сопружник/циЕлза Вирик Гутенберг

Јохан Гутенберг (германски: Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg; ~1394-1468), , е пронаоѓач на техниката за печатење со подвижен слог. Ја усовршил печатарската машина и прв почнал да користи излеани метални букви. Во 1455 година ја отпечатил Библијата и во 1457 отпечатена била првата книга во боја — „Мајнцкиот псалтир“ во црна и црвена боја. Починал во 1468 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]