Леонид Леонов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леонид Леонов
Фотографија од 1934
Изворно имеЛеонид Максимович Леонов
Роден/аЛеонид максимовиќ Леонов
31 мај 1899(1899-05-31)
Москва, Русија
Починат/а8 август 1994(1994-08-08) (возр. 95)
Москва, Русија
ЖанрФикција, драма
Сопруг/аоженет со Татајана Сабашникова 1926
Деца2

Леонид Максимович Леонов (руски: Леонид Максимович Леонов) - 31 мај 1899 — 8 август 1994, бил руски романописец и драматург. Неговите дела се споредуваат со длабоките психолошки проблесоци кај Достоевски[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Неговиот татко, Максим Леонов бил поет. Се оженил со ќерка на трговец од Москва. За време на неговиот долг живот, тој напишал неколку романи, во подолг временски период[2].

Тој исто така создал и драмски писател.

Пишувал и мемоари.

Главните теми во неговите дела се драматичните судири меѓу буржоаскиот и социјалниот морал и психологијата, промените во свеста на руската интелигенција, херојството на рускиот народ за време на Големата патриотска војна[3].

Творештво[уреди | уреди извор]

  • „Јазовци“ - роман - 1924
  • „Соч“ - роман - 1930
  • „Скутаревски“ - роман - 1932
  • „Руската шума“ - роман - 1953
  • „Евгенија Ивановна“ - повест - 1964
  • „Обичен човек“ - драма - 1941
  • „Инвазија“ - драма - 1942
  • „Златната кочија“ - драма - 1946
  • „Пирамида“ - роман - 1994

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]