Арета Френклин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арета Луиза Френклин
Aretha Franklin, The Gospel Tradition In Performance at the White House, 2015 (cut).jpg
Основни податоци
Родено имеАрета Луиза Френклин
Роден(а)25 март 1942
ПотеклоМемфис,
Тенеси,
САД
Починал(а)16 август 2018
Жанр(ови)соул, џез, блуз госпел
Занимање/њапејачка, глумица
Инструментиклавир
Години на активност1956 - 2018
Продукциска куќа/ќиJVB/Battle Records (1956)
Columbia (1960–1966)
Atlantic (1967–1979)
Arista (1980–2003)
Aretha (2004–2018)

Арета Френклин (англиски: Aretha Franklin; 25 март 1942 - 16 август 2018) — соул пејачка. Ќерка е на баптистички свештеник. Од раната младост во пеење ја подучувале ѕвездите на госпелот, како што се Махалија Џексон и Клара Ворд. Врв на кариерата и бил кон крајот на 60-те години на 20 век. Песните како „-{Respect}-“ и „-{Chain Of Fools}-“брзо станаа класика. И покрај личните проблеми, во 1968 година го снимила албумот „-{Lady Soul}-“ кој се продал во милион примероци. Кон крајот на 70-те нејзината кариера почнала да стагнира, но нејзината улога во филмот „Браќа Блуз“ и ја враќа старата слава. Во 80-те години ги сними хитовите како „-{Freeway Of Love}-“ и „-{Who's Zooming Who}-“, а пееше и во дует со Џорџ Мајкл и групата -{Eurythmics}-.. Прекар и е "Кралица на соулот", а според некои извори, нејзиниот глас има распон од четири октави. Англиската пејачка Џош Стоун многумина ја сметаат за нејзина наследничка.[1].

Албуми[уреди | уреди извор]

 • 1956: Songs of Faith
 • 1961: Aretha
 • 1962: The Electrifying Aretha Franklin
 • 1962: The Tender, the Moving, the Swinging Aretha Franklin
 • 1963: Laughing on the Outside
 • 1964: Unforgettable: A Tribute to Dinah Washington
 • 1964: Runnin' Out of Fools
 • 1965: Yeah!!!
 • 1966: Soul Sister
 • 1967: Take It Like You Give It
 • 1967: I Never Loved a Man the Way I Love You
 • 1967: Aretha Arrives
 • 1968: Lady Soul
 • 1968: Aretha Now
 • 1969: Soul '69
 • 1970: This Girl's in Love with You
 • 1970: Spirit in the Dark
 • 1972: Young, Gifted and Black
 • 1973: Hey Now Hey (The Other Side of the Sky)
 • 1974: Let Me in Your Life
 • 1974: With Everything I Feel in Me
 • 1975: You
 • 1976: Sparkle
 • 1977: Sweet Passion
 • 1978: Almighty Fire
 • 1979: La Diva
 • 1980: Aretha
 • 1981: Love All the Hurt Away
 • 1982: Jump to It
 • 1983: Get It Right
 • 1985: Who's Zoomin' Who?
 • 1986: Aretha
 • 1989: Through the Storm
 • 1991: What You See Is What You Sweat
 • 1994: Greatest Hits: 1980–1994
 • 1998: A Rose Is Still a Rose
 • 2003: So Damn Happy
 • 2008: This Christmas, Aretha
 • 2011: Aretha: A Woman Falling Out of Love

Наводи[уреди | уреди извор]