Џовани Бернодо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џовани Бернодо
Бернодо на Четири дена Денкерк 2011
Лични податоци
Цело имеЏовани Бернодо
Роден25 август 1983 (1983-08-25) (36 г.)
Фонтни ле Конт, Франција
Висина1,75 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубПовлечен
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2004 Бриош Ла Буланжер (стажант)
Професионални клубови
2005–2015 Буиг Телеком
Последна промена
13 март 2016

Џовани Бернодо (француски: Giovanni Bernaudeau; р. 25 август 1983 во Фонтни ле Конт, Вандеја) — поранешен француски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал од 2005 до 2015 година. Тој е син на поранешниот велосипедист и моментален спортски директор Жан Рене Бернодо.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
2. Париз-Тур за млади
2005
110. Краен пласман Џиро д’Италија
2008
6. Краен пласман Ла Тропикале Амиса Бонго
2011
10. Краен пласман Париз-Корез
2014
9. Краен пласман Ла Тропикале Амиса Бонго

Надворешни врски[уреди | уреди извор]