Олег Табаков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олег Табаков
Роден(а)17 август 1935 (1935-08-17) (84 г.)
Саратов, СССР
Починал(а)12 март 2018(2018-03-12) (воз. Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ г.)
Москва, Русија
Занимањеактер
СопружникЛудмила Крилова(1960–1994)
Марина Зудина (1994–денес)
Страница
http://www.tabakov.ru/

Олег Табаков (руски: Олег Павлович Табаков, роден на 17 август 1935 во Саратов − починал на 12 март 2018 во Москва) — советски и руски филмски актер, директор на Московскиот уметнички театар.

Табаков студирал на Московскиот уметнички театар. По завршувањето на училиштето, тој станал еден од основоположниците на т.н. театар Современик или современиот театар. По дваесет години поминати таму, тој се преселил во Московскиот уметнички театар, каде одиграл голем број на улоги.

Во 1986 година, тој го основал студиото Табаков во состав повторно на Московскиот уметнички театар. Во рамките на ова студио поминале голем број на познати руски актери, како: Евгениј Миронов, Сергеј Безруков, Владимир Машков и други. Табаков исто така работел и во странство.

Филмската кариера на Табаков започнала истоивремено со театарската. Во 1956 година учествувал за прв пат во филмот Саша навлегува во животот.

Табаков се оженил за актерката Лудмила Крилова, со која имаат еден син и една ќерка. Од 1995 година е оженет за Марина Зудина.