Беќир Синани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беќир Синани
Beqir Sinani
ПрекариБечо
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Беќир Синани (албански: Beqir Sinani; Скопје) е поранешен член на ОНА.

Во времето на македонскиот конфликт од 2001 година бил еден од првите команданти кои делувале во селата Танушевци, Брест, Малино, а поодоцна и во кумановско-липковскиот регион. Тој бил инволвиран во илегален трансфер на оружје и воена опрема за потребите на ОВК преку територијата на Македонија, за кое имал формирано илегална мрежа во Скопје. Во март 2001 година бил уапсен и против него било поднесено кривична пријава за недозволено поседување на оружје[1].

Во текот на јули 2008 година бил тешко повреден пред неговиот дом во Шуто Оризари[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бела Книга- Теророзмот на т.н. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 85
  2. „Пресметка на нарко бандите во Шуто Оризари“ (Македонски). А1 телевизија. конс. 2011-02-20.