Гвидо Рени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гвидо Рени
Guido Reni - Self-portrait 2.jpg
Роден 4 ноември 1575( 1575-11-04)
Болоња
Починал 18 август 1642(1642-08-18) (возр. 66)
Болоња
Националност италијанец
Занимање сликар


Гвидо Рени (4 ноември 1575 - Болоња, 18 август 1642), италијански сликар, припадник на Болоњската школа[1],[2].

Наводи[уреди | уреди извор]