Рапсодија во август (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рапсодија во август (八月の狂詩曲, Hachigatsu no rapusodī (Hachigatsu no kyōshikyoku)) е јапонски игран филм од 1991 година, во режија на Акира Куросава. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Сачико Мурасе, Хисаши Игава и Ричард Гир.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот се зборува за последиците од атомската бомба во Нагасаки.[2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 823, 4.4.2014, стр. 22.
  2. Антена, број 823, 4.4.2014, стр. 22.
  3. Антена, број 839, 25.7.2014, стр. 24.