Филип VI (Франција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Филип VI Валоа)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип VI Валоа
Крал на Франција
Филип VI Валоа
Владеење 1 април 1328 - 22 август 1350
Крунисување 29 мај 1328
Почивалиште Во базиликата Сен-Дени, Франција
Претходник Шарл IV
Наследник Јован II
Придружник Јована Бургундска
Бланка од Евро
Деца Јован II
Филип Валоа
Династија Валоа
Татко Шарл Валоа
Мајка Маргарита Анжујска

Филип VI Валоа (роден во 1293 - починал на 22 август 1350 во Норгент ле Роа) бил крал на Франција и основач на династијата Валоа. Тој бил син на Шарл Валоа, кој бил брат на кралот Филип IV Убавиот. Неговото владеење се одликува со големи судири со англискиот крал Едвард III Плантагенет, што придонело до започнување на Стогодишната војна.
Претходник
Шарл IV
Крал на Франција
1328-1350
Наследник
Јован II