Шарл V Мудриот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шарл V Мудриот
Крал на Франција
Шарл V Мудриот
Владеење 8 април 1364 - 16 септември 1380
Крунисување 19 мај 1364
Почивалиште Во базиликата Сен-Дени, Франција
Претходник Јован II
Наследник Шарл VI
Придружник Јована Бурбонска
Деца Шарл VI
Луј Валоа, војвода од Орлеан
Катерина Валоа
Династија Валоа
Татко Јован II
Мајка Бона Луксембуршка

Шарл V Мудриот (роден на 21 јануари 1338 во Венсен - починал на 16 септември 1380 во Бат на Марна) бил крал на Франција од династијата Валоа. Неговото владеење се карактеризира со враќање на изгубените територии од почетокот на Стогодишната војна. Бил многу млад кога станал регент, време во кое неговиот татко, кралот Јован II Добриот бил во заробеништво на Англичаните. Неговите победи биле поништени со неуспесите на неговите наследници, и вратените територии биле повторно загубени.
Претходник
Јован II
Крал на Франција
1364-1380
Наследник
Шарл VI