Елена Скриник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елена Скриник
Министер за земјоделство
На должноста
Стапил
12 март 2009
Претседател Дмитриј Медведев
Премиер Владимир Путин
Претходник Алексеј Гордеев
Лични податоци
Роден(а) 30 август 1961(1961-08-30)(62 г.)
Челабинск
Партија Единствена Русија
Установа Челабинска медицинска академија

Елена Скриник (руски: Елена Борисовна Скрынник, родена на 30 август 1961 во Челабинск) е руски политичар и моментален министер за земјоделство.

Нејзиниот татко бил рударски инженер. Во 1986 година, дипломирала на медицинската академија во својот роден град. По дипломирањето работела во клиниката во Челабинск. Во 1992 година дипломирала на Државната академија за земјоделство. Во 1994 година основала своја клиника.

Таа е доктор по економија.