Прејди на содржината

Сергеј Шматко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сергеј Шматко
Министер за енергетика
На должноста
Стапил
мај 2008
Премиер Владимир Путин
Лични податоци
Роден(а) 26 септември 1966(1966-09-26)(57 г.)
Старвопол, Советски Сојуз (денес Русија)
Партија Единствена Русија

Сергеј Шматко (руски: Сергей Иванович Шматко; роден на 26 септември 1966) — руски стопанственик и Министер за енергетика на Русија, на која функција се наоѓа од мај 2008 година.

Шматко е роден во Ставропол, во југозападна Русија. Дипломирал на државниот универзитет во Екатеринбург како и на универзитетот во Марбург во Западна Германија.