Виктор Зубков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виктор Зубков
Viktor Zoebkov.jpg
Прв вицепремиер на Русија
На должноста
Стапил
12 мај 2008
Служи со Игор Шувалов
Премиер Владимир Путин
Претходник Сергеј Иванов
Премиер на Русија
На должноста
14 септември 2007 – 8 мај 2008
Претседател Димитриј Медведев
Владимир Путин
Претходник Михаил Фрадков
Наследник Владимир Путин
Лични податоци
Роден(а) 15 септември 1941 (1941-09-15) (78 г.)
Свердловска област, СССР

Виктор Зупков (руски: Виктор Алексеевич Зубков, 15 септември 1941, Свердловска област, СССР) е поранешен премиер на Русија. До 12 септември 2007 година бил претседател на комитетот за контрола на финансиите, кога претседателот Владимир Путин го предложел да го замени Нихаил Фратков, кој поднел оставка еден ден порано. Руската Дума го освоила овој предлог и тој на 14 септември 2007 година станал премиер, на која функција бил до 8 мај 2008 година, кога бил наследен од страна на самиот Путин.