Виктор Басаргин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виктор Басаргин
Министер за регионален развој
На должноста
14 октомври 2008 – денес
Претходник Дмитриј Козак
Лични податоци
Роден(а) 3 август 1957
Асбест, Свердловска област, СССР
Националност Русија Русин

Виктор Басаргин (руски: Виктор Фёдорович Басаргин, роден на 3 август 1957 во Асбест ) е руски политичар, моментален министер за регионален развој на Русија.