Рашид Нургалиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рашид Нургалиев
Рашид Нургалиев во 2011 година
Министер за внатрешни работи
На должноста
31 декември 2003 – 21 мај 2012
Премиер Михаил Касјанов
Виктор Кристенко (Acting)
Михаил Фрадков
Виктор Зубков
Владимир Путин
Претходник Борис Гризлов
Наследник Владимир Колоколцев
Лични податоци
Роден(а) 10 август 1956.(1956-08-10)(67 г.)
Казашка ССР
Партија Единствена Русија
Установа Државен универзитет во Петрозаводск
Потпис

Рашид Нургалиев (руски: Рашид Гумарович Нургалиев, роден на 8 октомври 1956 во Казашка ССР) е руски политичар и поранешен министер за внатрешни работи на Русија, на која должност бил од 2002 до 2012 година. Од 22 мај 2012 година станал заменик секретар во Советот за безбедност.

Рашид Нургалиев е етнички Татар.[1]. Дипломирал на Државниот универзитет во Петрозаводск, а подоцна завршил и докторат по економија на тема економските аспекти на формирањето на бизнис претпријатија во модерна Русија.

Од 1981-1995 година работел во КГБ.

Во 1995 година тој се преселил во Москва и бил назначен за Главен инспектор во Сојузна разузнавачка служба на Руската Федерација (ФСБ).

Во 2002 година тој станал првиот заменик-министер за внатрешни работи на Русија. Во 2004 година тој станл и министер од истиот оддел. Во моментов има ранг на генерал.

Д-р Нургалиев е православен христијанин. Тој е оженет и има два сина, Максим и Рашид.

Наводи[уреди | уреди извор]