Александар Жуков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Жуков
Александр Дмитриевич Жуков.jpg
Прв заменик премиер
На должноста
21 декември 2011 – во служба
Претходник Олег Морозов
Наследник нема
Вицепремиер
На должноста
9 март 2004 – 20 декември 2011
Наследник нема
Претседател на РОК
На должноста
20 мај 2010 – во служба
Претходник Леонид Тагачев
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) 1 јуни 1956
Москва
Националност Русин
Партија Единствена Русија

Александар Жуков (руски: Алекса́ндр Дми́триевич Жу́ков; роден на 1 јуни 1956) — руски економист и политичар, член на Државната Дума во периодот од 1994-2004.

Тој е заменик премиер на Руската Федерација од 9 март 2004 година. Од 2010 година е претседател на Рускиот олимписки комитет[1]. Освен тоа, тој е и член на Врховниот совет на владејачката партија Единствена Русија[2].

Наводи[уреди | уреди извор]