Татјана Голикова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Татјана Голикова
Татья́на Го́ликова
Tatyana Golikova.jpg
Помошник на Претседателот на Русија
На должноста
Стапил
22 мај 2012
Претседател Владимир Путин
Министер за здравство
На должноста
24 септември 2007 – 21 мај 2012
Претходник Михаил Зурабов
Наследник Вероника Скворцова
Лични податоци
Роден(а) 9 февруари 1966
Митишки, Московска област, Советски Сојуз
Националност Русија
Сопружник Виктор Кристенко

Татјана Голикова (руски: Татья́на Алексе́евна Го́ликова; родена на 9 февруари 1966) е руски економист и поранешен Министер за здравство на Русија, на која функција била од 2007 година до мај 2012 година[1]. Во моментот работи во администрацијата на претседателот на Руската Федерација.

Завршила на Рускиот економски универзитет Г. В. Плеханов во текот на 1987 година. Голикова е член на претседателството на медицински науки и таа е доктор по економски науки.

Голикова е во брак со Виктор Кристенко, актуелниот министер за индустрија и трговија на Русија. Тие се венчале во 2003 година. Таа има добиено разни награди, вклучувајќи, "Услуги за татковината" од втор степен во 2001, "Услуги за татковината" од прв степен во 2004.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Tatyana Golikova Архивирано на 6 јануари 2011 г.. Министерство за здравство и социјален развој.