Сергеј Шојгу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сергеј Шојгу
Сергей Шойгу
Министер за вонредни сиотуации
На должноста
Стапил
6 ноември 2012
Претходник Анатолиј Сердјуков
Лични податоци
Роден(а) 21 мај 1955(1955-05-21)(68 г.)
Тува, СССР
Националност туванец
Партија Единствена Русија (од 2001)
Сопружник Ирина Шојгу
Деца 2 (Јулија и Ксенија)
Установа Политехнички институт во Краснојарск
Потпис
Воена служба
Припадност  СССР (1977 – 1991)
 Русија (од 1991)
 Заедница на независни држави (од 1991)
Род Воен совет на трупите за цивилна одбрана
Траење од 1991
Чин Армиски генерал

Сергеј Шојгу (руски: Серге́й Кужуге́тович Шойгу́, роден на 21 мај 1955 во Тува) е руски политичар и моментален министер за вонредни ситуации.