Прејди на содржината

Јуриј Трутнев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуриј Трутнев
Министер на природните ресурси и екологија
На должноста
Стапил
9 март 2004
Претходник Виталиј Артиков
Трети Гувернер на Перм
На должноста
17 декември 2000 – 11 март 2004
Претходник Генадиј Игумнов
Наследник Олег Чиркунов
Прв Градоначалник на Перм
На должноста
9 декември 1996 – 17 декември 2000
Претходник Владимир Фил
Наследник Аркадиј Каменев
Лични податоци
Роден(а) 1 март 1956(1956-03-01)(68 г.)
Перм, СССР
Националност Русин

Јуриј Трутнев (руски: Юрий Петрович Трутнев, роден на 1 мај 1956 во Перм) — руски политичар и моментален министер на природните ресурси и екологија на Русија од 2004 година.

Во текот на 1996 година бил градоначалник на Перм, кога со 61,42% од гласовите под=бедил уште во првиот круг а во 2000 бил избран за гувернер на Пермскиот округ.

На 9 март 2004 година со указ од претседателот бил назначен на сегашната позиција.