Вјачеслав Володин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вјачеслав Володин
2022 Reunião com o Presidente da Duma do Estado, Deputado Vyacheslav Volodin 25.jpg
Прв вицепремиер на Русија
На должноста
21 октомври 2010 – 21 декември 2011
Служи со Виктор Зубков
Премиер Владимир Путин
Претходник Сергеј Собјанин
Наследник Антон Вајно
Лични податоци
Роден(а) 4 февруари 1964
Алексеевка, Саратовска област, СССР

Вјачеслав Володин (роден на 4 февруари 1964) е руски политичар и поранешен вицепремиер на владата на Руската Федерација.

Володин е роден во 1964 година во Алексеевка, Саратовска област. Во 1986 година дипломирал на Факултот за организација и технологија. Подоцна станал и професор по уставно право. За првпат во рускиот парламент бил избран во 1999 година.

Во три мандати бил пратеник во Руската Дума, секретар на Президиумот на Генералниот совет на партијата Единствена Русија, а од 21 октомври 2010 година бил назначен за вицепремиер и шеф на кабинетот на Руската федерација.