Виталиј Мутко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виталиј Мутко
Министер за спорт, туризам и младинска политика
На должноста
Стапил
12 мај 2008
Премиер Владимир Путин
Лични податоци
Роден(а) 8 декември 1958
Краснодарски крај, СССР
Партија Единствена Русија

Виталиј Мутко (руски: Виталий Леонтьевич Мутко, роден на 8 декември 1958 во Краснодарски крај) е руски политичар, моментален министер за спорт, туризам и младинска политика[1].

Мутко бил претседател на ФК Зенит од Санкт Петербург, а потоа и на руската фудбалска федерација.

Наводи[уреди | уреди извор]