Виктор Христенко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виктор Христенко
Претседател на Евроазискиот економски сојуз
На должноста
Стапил
19 декември 2011
Министер за индустрија
На должноста
9 March 2004 – 31 January 2012
Претходник Андреј Фурсенко
Наследник Денис Мантуров
Прв вицепремиер
На должноста
31 мај 1999 – 10 јануари 2000
Премиер Сергеј Степашин
Владимир Путин
Претходник Михаил Задорнов
Наследник Владимир Путин
Лични податоци
Роден(а) 28 август 1957(1957-08-28)(66 г.)
Чељабинск, СССР
Националност Russian
Сопружник Татјана Голикова
Деца Јулија
Владимир
Ангелина
Вероисповед православна
Портрет на Виктор Христенко

Виктор Борисович Христенко (руски: Виктор Борисович Христенко; р. 28 август 1957 во Чељабинск[1]) — руски политичар и претседател на Евроазискиот економски сојуз. Претходно бил на функциите Прв вицепремиер на Русија, вршител на должноста Премиер на Русија и Министер за индустрија и трговија.

Виктор Христенко е роден во Чељабинск[1]. Неговата втора сопруга Татјана Голикова е министер за здравство и социјален развој од септември 2007 година. Тие се венчале во 2003 година. Христенко дипломирал во 1979 година на машинскиот факултет во родниот град. Во 1983 година докторирал во Москва[2].

Кристенко за краток период бил премиер на Русија, од 24 февруари до 5 март 2004 година[3], кога тогашниот руски претседател Владимир Путин го отпуштил Михаил Касјанов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Baker, Peter; Glasser, Susan B. (25 February 2004). „Putin Fires Premier, Cabinet In Surprise Pre-Election Move“. The Washington Post. стр. A17. Посетено на 19 August 2010.
  2. „Russia Profile Viktor Khristenko“. Архивирано од изворникот на 2009-06-28. Посетено на 2011-08-01.
  3. Russia from 1991: Prime Ministers Rulers