Чељабинск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чељабинск

Чељабинск (руски: Челя́бинск) — град во Русија и административен центар на Чељабинската област, сместен во североисточниот дел на областа, 210 км јужно на Екатеринбург, источно од Уралските Планини, на реката Миас, на границата на Европа и Азија.[1][2][3]

Местоположба на Чељабинск

Историја[уреди | уреди извор]

На местото на селото Чељаби се основала тврдината Чељаба, од која градот го носи своето име, на полковникот Алексеј (Кутлу-Мухамед) Тевкелев во 1736 година за да ги заштити околните трговски патишта од можни напади на башкирски одметници. За време на Пугачевата побуна, тврдината издржала опсада од страна на бунтовничките сили во 1774 година, но на крајот била заробена неколку месеци во 1775 година. Во 1782 година, како дел од Уфа Вицеријат, која подоцна била реформирана во Оренбургска губернија, Чељабинск станал седиште на сопствениот уезд и конечно му бил доделен градскиот статус и неговото сегашно име во 1787 година.

Фабрика за чај

До крајот на 19 век, Чељабинск бил мал провинциски град. Во 1892 година била завршена Кујбишевската железница, која го поврзувала со Москва и со остатокот од Европската Русија. Исто така во 1892 година, започнала изградбата на Транссибирската железница од Чељабинск, а во 1896 градот бил поврзан со Екатеринбург. Чељабинск станал центар за преместување во Сибир. За петнаесет години повеќе од петнаесет милиони луѓе - десетина од Русија - поминале низ Чељабинск. Некои од нив останале во Чељабинск, што придонело за неговиот брз раст. Покрај тоа, во Чељабинск била организирана канцеларија во собата „царинска фрактура“ на граничните без царина и чај на европскиот дел од земјата што довело до појава на мелници и фабрики за пакување чај. Наскоро Чељабинск почнал да се претвора во голем трговски центар, неговото население достигна 20.000 жители до 1897 година, 45.000 до 1913 година и 70.000 до 1917 година. За брзиот раст на крајот од 20 век, сличен на американските градови, Чељабинск наречен „Зад Уралски Чикаго“.[4]

Во текот на првите петгодишни планови за националната економија на Советскиот Сојуз, од 1930-те, Чељабинск доживеал брз индустриски растеж. Во тоа време биле изградени неколку претпријатија, вклучувајќи го Чељабинскиот тракторски завод и Чељабинска металуршка фабрика. За време на Втората светска војна, Јосиф Сталин одлучил да префрли голем дел од советската фабрика за производство на места надвор од патот на напредните германски војски кон крајот на 1941 година. Ова довело до нови индустрии и илјадници работници во Чељабинск. Објектите за производство на тенкови и Катјуша ракетен фрлач ракетен фрлач постоеле во Челлјбинск. За време на Втората светска војна, произведени се 18.000 тенкови и 48.500 резервоари дизел мотори, како и над 17 милиони единици на муниција. Во печатот на времето Челлјбинск неформално бил наречен "Танкоград" или "Танков град". С. Киров фабрика бр. 185 се преселил тука од Санкт Петербург за производство на тешки тенкови, тоа било префрлено во Омск по 1962 година.

Метеорот од 2013[уреди | уреди извор]

Набргу по почетокот на 15 февруари 2013 година, суперболидот метеор паднал со брзина од 55000 км на час над Уралските Планини, експлодирајќи на надморска височина од 25-30 км. Истражувачот на метеори Маргарет Кембел-Браун ги повторил најновите истражувања за причината за огнената топка што се играла во утринските часови над Чељабинск. Каде најголем дел од енергијата беше пуштена откако овој објект се проби низ атмосферата? Во овој случај, крајното одредиште, кое се чини дека е најголемото лежиште на енергија, беше некаде околу 15 до 20 километри надморска височина. Вистинската огнена топка веројатно започнала значително повисоко од тоа, можеби 50 километри, но поголемиот дел од енергијата беше очигледно депонирана за време на последната експлозија пониската во атмосферата.

Во моментален блиц како светло како сонцето и генерирање на ударниот бран кој повредил над илјада луѓе. Фрагменти паднале во и околу Чељабинск. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Вадим Колесников рекол дека 1.100 лица повикаа на медицинска помош по инцидентот, главно за лекување на повреди од стакло скршени од експлозиите. Една жена имала скршен ’рбет. Колесников, исто така, рекол дека за покривот во фабрика за цинк се распаднал. Портпаролката на Министерството за вонредни ситуации изјави за Асошиејтед прес дека постоел метеорски туш, сепак, портпаролката на друго министерство била цитирана од страна на новинската агенција Интерфакс, велејќи дека тоа е единствен метеор. Големината се проценува на 17 метри пречник со маса од 10.000. Моќта на експлозијата била околу 500 килотони на ТНТ (околу 1,8 PJ), што е 20-30 пати повеќе енергија отколку што би било ослободено од атомска бомба која експлодирала во Хирошима. За среќа, благодарение на големата надморска височина на градот, градот успеал да избегне големи жртви и уништување.

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Челябинск се наоѓа источно од Уралските Планини, 199 километри јужно од Екатеринбург. Неговата височина е 200-250 метри.

Градот е отсечен од реката Мијас, која се смета за граница помеѓу Урал и Сибир. Ова се рефлектира во геологијата на ова место, со ниски (гранитни ридови на Урал на западната страна и долниот седиментни карпи на западносибирска рамнина на источната страна.

„Ленинградскиот мост“ ги поврзува двете страни, па затоа се нарекува "мост на Урал во Сибир". Затоа, Чељабинск исто така е познат и како "Порта за Сибир".

Како Рим, Цариград и Москва, за Чељабинск се вели дека се наоѓа на седум ридови.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Архитектурата на Челябинск е обликувана преку својата историја со промена на историските епохи во развојот на Русија. Пред револуцијата од 1917 година градот бил трговски центар, со бројни трговски згради со еклектицизам во архитектурата и со модерна архитектура.

Индустриализацијата започнала во доцните 1920-ти. Изградбата на големи фабрики била придружена со изградба на сосема нови станбени и јавни згради во стил на конструктивна архитектура.

Кон крајот на 1930-тите години во градот започнала нова ера, поврзана со изградба на монументални згради во Сталинистички стил. Центарот на градот и централната авенија се изградени во значително овој стил.

Во следните 60 години била интензивна градбата на куќи за домување кула блок , бидејќи населението на градот се зголемило на околу еден милион. Со пазарните реформи во 90-тите години, градот започнал интензивна изградба на деловни згради за деловни и големи трговски центри во постмодернистичка архитектура и хај-тек архитектура.

Паркови и градини[уреди | уреди извор]

Челябинск има 17 јавни паркови. Најголемиот од нив е еден од најдобрите во Русија - Чељабинск Централен парк, именуван по Гагарин. Неговата територија е спасена во урбаните шуми, каде што, меѓу борите и гранитните карпи, има неколку живописни екс-каменоломи кои сега се преплавени со вода.

Образование[уреди | уреди извор]

Има повеќе од десетина универзитети во Чељабинск. Најстарата, Чељабинска државна агроинженерска академија, е основана во 1930 година. Потоа следувал Чељабинскиот државен педагошки универзитет во 1934 година. Главните се Јужноуралскиот државен универзитет, и Чељабинската медицинска академија. По Втората светска војна, Чељабинск станал главен центар на стручното образование на целиот Уралски регион.

Економија[уреди | уреди извор]

Челябинск е еден од главните индустриски центри на Русија. Тешката индустрија преовладува, особено металургијата и воената машинерија, особено Чељабински металуршки комбинат (ЦМК, ЧМК) припаѓа на компанијата „Мечел“, Чељабински тракторски завод (ЦТЗ, ChTZ), Чељабинската фабрика за електроди (CHEZ). Чељабинската фабрика за цинк, во сопственост на Уралското рударско и металуршко претпријатие, произведува околу 2% од светот и над 60% од рускиот цинк. Чељабинска механичка фабрика произведува автомобилски и индустриски кранови, марка „Чељабанец“.

Во последниве години, Чељабинск има значајна улога во економијата на услугите за рано играње, банкарството и осигурувањето, логистичките центри, туризмот. Градот е централна канцеларија на големите регионални банки како „Чељинбанк“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Investing in Chelyabinsk city“. Invest in Russia. Архивирано од изворникот на 2020-12-01. Посетено на February 14, 2013.
  2. „Murzina“ (PDF).
  3. „Invest in Ural“. Invest in Ural. Архивирано од изворникот на 2013-02-24. Посетено на February 14, 2013.
  4. „Челябинск: Ворота в Сибирь и Зауральский Чикаго“. Портал Челябинская область. Архивирано од изворникот на 2011-04-18. Посетено на 2018-03-11.