Прејди на содржината

Патрик Свејзи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патрик Свејзи
Patrick Swayze
Патрик Свејзи во 2006.
Роден(а)Патрик Вејн Свејзи
Занимањеглумец, танчер, текстописец
Активен1978 — 2009
СопружникЛиза Ниеми

Патрик Вејн Свејзи (англиски: Patrick Wayne Swayze; 18 август 1952, Хјустон, Тексас, САД14 септември 2009, Лос Анџелес, Калифорнија, САД) или попознат само како Патрик Свејзи (Patrick Swayze) — американски глумец, танчер и текстописец кој својата слава ја стекнал со филмовите Dirty Dancing и Дух. Според списанието People тој бил прогласен за најсекси маж за 1991 година.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Кога имал 20 години, Свејзи ја запознал четири години помладата Лиза Ниеми, со која подоцна се венчал и останал во брак до неговата смрт.[1]

Во јануари 2008 година, на Патрик Свејзи му бил дијагнозиран рак на панкреасот, за кој една година подоцна, тој ја известил својата жена дека ја надминал болеста.[2] Сепак, на 14 септември 2009 година, Патрик Свејзи ѝ подлегнал на лошата болест и починал.[3][4]

Последната улога на Свејзи била во ТВ серијата A&E, чија премиера била откажана поради трагичната смрт на глумецот.[5]

Филмографија

[уреди | уреди извор]
година наслов улога забелешка
1979 Skatetown, U.S.A. Ејс Џонсон
1981 MASH Гери Стурџис
1983 Uncommon Valor Кевин Скот
The Outsiders Дарел Куртис
1984 Red Dawn Џед Екерт
Grandview, U.S.A. Ерни Вебстер
1985 North and South Ори Меин минисерија
1986 Youngblood Дерек Сутон
North and South, Book II Ори Меин минисерија
1987 Dirty Dancing Џони Касл номиниран за Златен Глобус
Steel Dawn Номад
1988 Tiger Warsaw Чак Варшау
1989 Next of Kin Труман Гејтс
Road House Далтон
1990 Дух Сем Вит Номиниран за Златен Глобус
Saturday Night Live гостин
1991 Point Break Боди
1992 City of Joy Мекс Лови
1993 Father Hood Џек Чарлс
1994 Heaven & Hell: North and South, Book III Ори Меин минисерија
1995 Tall Tale Пекос Бил
Three Wishes Џек Мекклауд
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar Вида Бохеме Номиниран за Златен Глобус
1998 Letters from a Killer Рејс Дарнел
Black Dog Џек Крус
2000 Forever Lulu Бен Клифтон
2001 Donnie Darko Џим Канингем
Green Dragon Ганери Џим Ленс
2002 Waking Up in Reno РОј Киркендал
2003 One Last Dance Тревис МекПерсон неговата жена е режисер
11:14 Френк
2004 Dirty Dancing: Havana Nights наставник за танцување
George and the Dragon Гарт
King Solomon's Mines Ален Кватермеин
2005 Keeping Mum Ленс
Icon Џејсон Монк
2006 The Fox and the Hound 2 Кеш (глас) цртан филм
2007 Jump! Ричард Пресбургер
Christmas in Wonderland Вејн Сандерс
2009 Powder Blue Валвет Лери
The Beast Чарлс Баркер ТВ серија
  1. Наташа Спирова, „Лијам Нисон ја загуби саканата на скијање, а Клерк Гејбл во авионска несреќа“, Антена, број 865, 23.1.2015, стр. 12-13.
  2. „Patrick Swayze: The Truth — A Barbara Walters Special“ (video). 20/20. ABC. 7 јануари 2009. Посетено на 10 јануари 2009.
  3. 'Dirty Dancing' star Patrick Swayze dies at 57
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот 2009-09-23. Посетено на 2009-09-23.
  5. „Patrick Swayze's 'The Beast' Cancelled“. Entertainment Tonight. 15 јуни 2009. Архивирано од изворникот на 2010-04-17. Посетено на 15 јуни 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]