Лерин (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Леринска околија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лерин
Περιφερειακή ενότητα
Φλώρινας
Округ
Општини во Лерин
Општини во Лерин
Лерин во рамките на Грција
Лерин во рамките на Грција
Координати: 40°45′N 21°25′E / 40.750° СГШ; 21.417° ИГД / 40.750; 21.417Координати: 40°45′N 21°25′E / 40.750° СГШ; 21.417° ИГД / 40.750; 21.417
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
Админ. центарЛерин
Површина
 • Вкупна1.924 км2 (743 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно51.414
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Пошт. бр.53x xx
Пов. бр.238x0, 246x0
ISO 3166GR-63
Рег. таб.ΡΑ
Мреж. местоflorina.gr

Лерин (грчки: Περιφερειακή ενότητα Φλώρινας) — округ во Егејска Македонија, денес Грција. Се наоѓа во северозападниот дел на областа Западна Македонија. Административен центар е градот Лерин.

Во овој округ се смета дека живеат голем број Македонци, а според партијата „Виножито“ тие претставуваат 75 % од вкупното население.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Се граничи со окрузите Постол на исток, Кожани на југ, Костур на југозапад, Албанија (окрузите Девол и Горица) на запад, Преспанското Езеро на северозапад и Република Македонија (општините Битола и Ресен) на север. Реката Бистрица тече на југозапад.

Поголеми планини во округот се планините Нередска Планина (2.128 м) на југозапад, Баба (2.117 м) и Ниџе (2.524 м) на североисток.

Демографија[уреди | уреди извор]

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во овој округ, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во овој округ Македонците живеат во околу 70 населени места и сочинуваат околу 69% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 35.500 Македонци.

Земјоделство[уреди | уреди извор]

Земјоделството е една од главните стопански гранки во округот. Главните производствени гранки се пиперки и праски.

Интересни места[уреди | уреди извор]

Комуникации[уреди | уреди извор]

Радио[уреди | уреди извор]

Соообраќај[уреди | уреди извор]

Низ округот минуваат следниве патни и железнички сообраќајници:

Патишта
Железници

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Лерин се дели на 3 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата)::[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Населени места во Леринскиот округ со историско-демографски преглед

Надворешни врски[уреди | уреди извор]