Ирене-Жил Бјенеме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ирене-Жил Бјенеме
Irénée-Jules Bienaymé.jpeg
Роден (28 август 1796
Париз, Франција
Починал 19 октомври 1878)
Париз, Фрација


Ирене-Жил Бјенеме (француски: Irénée-Jules Bienaymé) бил француски математичар и статистичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Придонеси во математиката[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]