Николас Алмагро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Николас Алмагро
Nicolás Almagro at the 2010 US Open 01.jpg
Земја  Шпанија
Место на живеење Мурсија
Роден на 21 август 1985 (1985-08-21) (воз. 32 г.)
Роден во Мурсија
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001830000001,83 м
Професионалец 2003
Игра со десна рака
Заработка $4,476,561
Поединечно
Победи-порази 191–146
Титули 10
Највисок пласман No. 9 (2 мај 2011)
Моментално место No. 15 (6 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 4R (2010, 2011)
Ролан Гарос QF (2008, 2010)
Вимблдон 3R (2009, 2011)
УС Опен 3R (2007, 2008, 2009, 2010)
Во двојки
Победи-порази 30–55
Титули 0
Највисок пласман No. 52 (5 јули 2010)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 2R (2008)
Ролан Гарос 2R (2006)
Вимблдон 1R (2006, 2007)
УС Опен 1R (2006, 2007, 2008)
Ажурирано на: 2 November 2009.

Николас Алмагро (шпански: Nicolás Almagro Sánchez Rolle) е шпански тенисер, роден на 21 август 1985. Моментално се наоѓа на петнаесеттото место според АТП листата.

Професионално со тенис започнал да се занимава во 2003 година. Во 2011 година го освоил турнирот во Коста де Саупе. На Отвореното првенство во Австралија бил поразен во четвртото коло.