Нил Армстронг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Neil Armstrong pose.jpg

Нил Армстронг (англ. Neil Armstrong; 5 август 1930 - 25 август 2012) бил првиот космонаут кој стапнал на Месечината. Инаку, Нил бил командант на Аполо 11 мисијата и станал првиот човек кој стапна на Месечината на 20 јули 1969 година.

Армстронг и Едвин Олдрин на Месечината поминале два и пол часа.