Џим Ловел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс Ловел
Jim Lovell official 1964 portrait.jpg
Космонаут од НАСА
НационалностСАД
СтатусПензиониран
Роденмарт 25 1928 (1928-03-25) (94 г.)
Кливленд
Друга професија
Тест пилот
ЧинКапетан, Морнарица на САД
Поминато време во вселената
29d 19h 03m
ИзборГрупа на НАСА од 1962
МисииЏемини 7, Џемини 12,
Аполо 8, Аполо 13
Лого на мисијата
Gemini VII patch.png Gemini 12 insignia.png
Apollo-8-patch.png Apollo 13-insignia.png

Џим Ловел Младиот — поранешен американски космонаут, кој во вселената летал четирипати.

По работата како пробен пилот на американската морнарица во педесеттите години од 20 век, Џим Ловел (роден на 25 март 1928 година) се придружи на астронимската програма на НАСА и леташе како заповедник во мисиите „Гемини“ 7 и 12, како и „Аполо 8“. Резервниот заповедник на „Аполо 11“ се прослави како заповедник на мисијата „Аполо 13“, што доживеа несреќа во текот на летото и се врати на Земјата неоштетена.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]