Џим Ловел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џејмс Ловел
Jim Lovell official 1966 portrait.jpg
Космонаут од НАСА
Националност САД
Статус Пензиониран
Роден март 25 1928 (1928-03-25) (воз. 90 г.)
Кливленд
Друга професија
Тест пилот
Чин Капетан, Морнарица на САД
Поминато време во вселената
29d 19h 03m
Избор Група на НАСА од 1962
Мисии Џемини 7, Џемини 12,
Аполо 8, Аполо 13
Лого на мисијата
Gemini VII patch.png Gemini 12 insignia.png
Apollo-8-patch.png Apollo 13-insignia.png

Џим Ловел Младиот — поранешен американски космонаут, кој во вселената летал четири пати.

По работата како пробен пилот на американската морнарица во педесеттите години од 20 век, Џим Ловел (роден на 25 март 1928 година) се придружи на астронимската програма на НАСА и леташе како заповедник во мисиите „Гемини“ 7 и 12, како и „Аполо 8“. Резервниот заповедник на „Аполо 11“ се прослави како заповедник на мисијата „Аполо 13“, што доживеа несреќа во текот на летото и се врати на Земјата неоштетена.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]