Харисон Шмит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Харисон Хаган Џек Смит
Harrison Schmitt.jpg
Космонаут од НАСА
Националност Америкаско
Статус Пензиониран
Роден 3 јули 1935
Санта Рита, Њу Мексико, САД
Други имиња
Харисон Хаган Шмит
Друга професија
Геологија
Технолошки Универзитет во Калифорнија, Б.С. 1957
Универзитет во Осло
Универзитет Харвард, Д-р 1964
Поминато време во вселената
12 д 13 ч 52 м
Избор Научна група од 1965
Мисии Аполо 17
Лого на мисијата
Apollo 17-insignia.png
Retirement 30 август, 1975

Харисон „Џек“ Шмит (роден во Њу Мексико во 3 јули 1935 година) — американски космонаут.

Студирал геологија на универзитетите Калтек и Харвард. Додека работел за американското геолошко друштво за набљудување се придружил на тимот во отсекот астрогеологија-космонаути-геолози. Во јуни 1965 год. НАСА го избрала Шмит како научник-космонаут, а подоцна бел избран како пилот на лунарниот модул „Аполо 17“. Во декември 1972 година тој бил првиот и единствен геолог кој што стапнал на Месечината. Едно од најголемите достигнувања на „Аполо 17“ било неговото откритие на портокаловото стакло во месечинските карпи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „50 Years in Space - Harrison Schmitt“. California Institute of Technology. архивирано од изворникот на 16 јуни 2009 г.. http://www.webcitation.org/5hYlJ5AiC. посет. 16 јуни 2009 г.