Кливленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кливленд (Охајо))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кливленд, Охајо

Кливленд (англиски: Cleveland) е град вo американската држава Охајо. Овој град според статистиките во 2000 година, има 438 042 жители, што го прави најголем град во Охајо, по Колумбус, и 33-ти град по бројот на жители во САД.

Кливленд како мотив во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Внимавај Кливленд“ (англиски: Look Out Cleveland) - песна на американската рок-група „Бенд“ (The Band) од 1969 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]