Сантилјана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сантилјана
Лични податоци
Полно име Карлос Алонсо Гонсалес
Роден на 23 август 1952(1952-08-23)(71 г.)
Роден во Сантилјана дел Мар, Шпанија
Висина 1.75 м (5 ст 9 ин)
Позиција напад
Младинска кариера
Satélite
1966–1970 Barreda
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1970–1971 Racing Santander 35 (16)
1971–1988 Real Madrid 461 (186)
Вкупно 496 (202)
Репрезентација
1970 Spain U18 1 (0)
1971 Spain U23 1 (0)
1971–1976 Spain amateur 6 (3)
1981 Spain B 1 (1)
1975–1985 Spain 56 (15)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Карлос Алонсо Гонсалес (шпански: Carlos Alonso González, роден на 23 август 1952 година), познат како Сантилјана, е шпански пензиониран фудбалер кој играл како напаѓач.

Тој е најпознат по својата игра во Реал Мадрид, која се состоела од 17 сезони во Ла Лига и 643 официјални натпревари. Тој бил познат по неговата ѕвездена способност и покрај тоа што имал 1.80 м и се смета за еден од најдобрите напаѓачи во историјата на шпанскиот фудбал.[1][2]

Добитник е на повеќе од 50 „капи“ за Шпанија и тој ја претставувал нацијата во две светски првенства и уште многу европски првенства.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Сантилјана дел Мар, Кантабриа. Сантилјана (прекар земен од родното место) почнал професионално да игра со локалниот Расинг де Сантандер, се преселил во Реал Мадрид и Ла Лига во 1971 година, на возраст од само 19 години, и постигнал десет гола во 34 натпревари во деби сезоната, кога тимот бил крунисан во титулата.

Се вкупно, Сантилјана освоил девет трофеи, додавајќи четири трофеи на Копа дел Реј и Купот на УЕФА, и постигна гол во двете финалиња на последниот натпревар. Тој одиграл 778 натпревари за првиот тим - рекорд кој се одржа додека Мануел Санчис не го надминал за време на кампањата 1997-1988 - во која постигнал 352 гола; осмиот најдобар стрелец на сите времиња во шпанската прва дивизија, со 186 гола во 461 настап, сепак, тој никогаш не го освоил трофејот на Пичичи.[3]

По само 12 настапи во 1987-88 година, во кои тој постигнал гол четири пати, Сантилјана се повлекол од фудбалот на возраст од речиси 36 години, наоѓајќи ја мрежата во победата од 2-1 против Реал Ваљадолид. Мадрид освоил три титули по ред во последните три сезони.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Сантилјана играл 56 пати и постигнал 15 гола за шпанската репрезентација, неговото деби бил на 17 април 1975 година во нерешен резултат 1-1 во Мадрид против Романија во квалификациите на УЕФА Еуро 1976 година. Тој ја претставувал својата земја на Светското првенство во 1978 и 1982 година, како и на три Европски првенства: 1976, достигнувајќи го четврт-финалето во 1980 година, не успеаја да стигнат до вториот круг, а 1984 година завршил како второпласиран во финале со домаќините Франција.[4][5]

На 21 декември 1983 година, за време на квалификацискиот натпревар во Европското првенство против Малта, кој морал да биде освоен од 11 гола за да се квалификува, Сантилана постигнач хет-трик во првата половина и додал четврти во вториот период..[6]

Настапи[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

[7]

клуб сезона лига куп континентално вкупно
пој. гол. пој. гол. пој. гол. пој. гол.
Расинг де Сантандер 1970–71 35 16 1 0 0 0 36 16
вкупно 35 16 1 0 0 0 36 16
Реал Мадрид 1971–72 34 10 6 3 4 2 44 15
1972–73 29 10 0 0 6 5 35 15
1973–74 18 3 6 6 0 0 24 9
1974–75 32 17 7 3 4 3 43 23
1975–76 30 12 2 1 7 5 39 18
1976–77 30 12 2 0 4 1 36 13
1977–78 34 24 6 4 0 0 40 28
1978–79 33 18 11 6 4 2 48 26
1979–80 33 23 6 3 8 3 47 29
1980–81 31 13 4 1 8 3 43 17
1981–82 20 9 3 0 5 2 28 11
1982–83 27 9 12 13 9 8 48 30
1983–84 31 13 8 3 2 1 41 17
1984–85 22 4 7 3 8 5 37 12
1985–86 27 4 8 5 9 5 44 14
1986–87 18 1 2 1 5 2 25 4
1987–88 12 4 7 4 4 0 23 8
вкупно 461 186 97 56 87 47 645 289
вкупно во кариера 496 202 98 56 87 47 681 305

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Real Madrid biography Архивирано на 11 август 2014 г.
  2. Santillana, la mejor cabeza del mundo (Santillana, best head the world); Diario AS, 20 May 2016 (in Spanish)
  3. Raúl iguala a Santillana con 186 goles en Liga (Raúl equals Santillana with 186 goals in League); Diario AS, 17 May 2007 (in Spanish)
  4. Carlos Alonso González, ‘Santillana’ – Goals in International Matches; at RSSSF
  5. 1984: Los ‘bleus’ se coronan tras el error de Arconada (1984: ‘Bleus’ crowned after Arconada's mistake); Mundo Deportivo, 13 April 2016 (in Spanish)
  6. España, con 12 goles a Malta, alcanzó la fase final de la Eurocopa. (Spain, with 12 goals to Malta, reached European Championship finals.); El País, 22 December 1983 (in Spanish)
  7. „Santillana » Club matches“. Worldfootball. Посетено на 27 December 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]