Гугл

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Google)
Прејди на: содржини, барај
Google
Вид комерцијална
Вработени 33000+
Портал Google.com

Google Inc. или Гугл е американска корпорација специјализирана за интернет пребарувања. Помеѓу корисниците е најпозната по својот пребарувач, но покрај него нуди и многу други сервиси. Главно своите приходи ги остварува преку својот систем на рекламирање. Главно седиште на компанијата, познато под име Googleplex, се наоѓа во Калифорнија.

Основачи на компанијата се тогашните студенти Лери Пејџ и Сергеј Брин. Целата приказна ја започнуваат неофицијално во јануари 1997 на Универзитетот Стенфорд, а официјално започнуваат со работа на 7 септември 1998 стартувајќи со својот интернет пребарувач. Со своите сервиси успеваат својата основна дејност, пребарување и рекламирање, да ја прошират на други подрачја како што се: електронска пошта, онлајн мапи, прикажување на видео формати и слично.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]