Гугл Хром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Google Chrome
Google Chrome icon (September 2014).svg
РазвивачиGoogle Inc.
Првично изданиесептември 2, 2008; пред 12 години (2008-09-02)
Испрограмирано воC++, Assembly, Python, JavaScript
Оперативен системLinux
Mac OS X (10.5 и подоцни, Intel)
Windows (XP SP2 и подоцни)
ПогонWebKit (базирано на KHTML)
Јазици50 јазици
Развојна состојбаактивен
Видпребарувач
Мреж. местоgoogle.com/chrome

Google Chrome или транскрибирано Гугл Хром е веб пребарувач кој е развиен од Google или Гугл кој употребува Гугл веб кит основа за стартување. Прво се пушти како бета верзија за Микрософт Виндоус на 2 септември 2008 и јавното стабилно пуштање беше на 11 декември 2008. Името е изведено од графичка корисничка интерфејс рамка или Хром за веб пребарувачи. Од април 2011 Хром беше третиот најшироко употребуван пребарувач со 12% ширум светот взаемна употреба на веб пребарувачи според мрежните апликации. Во септември 2008 Гугл пушти голем дел од изворниот код на Хром вклучувајќи и неговата В8 Јава Скрипт машинерија како отворен извор на проектот именуван како Хромиум. Ова движење им овозможи на развивачите на третата страна да го изучат подвелчениот изворен код и им помогна да го конвертираат пребарувачот до Mек OС X и Линукс отворени системи. Гугл исто така изрази надеж дека другите пребарувачи ќе го прифатат В 8 за да го подобрат перформансот на веб апликацијата. Автроскиот дел на Гугл на Хромиум се пушти со БСД дозволата која овозможува делови да бидат инкорпорирани и во отворен извор на софтверски програми и со затворен извор. Другите делови на изворниот код се предмет на различни дозволи на отворен извор. Хромиум ги имплементира истите карактеристики како Хром но му неодстига автоматско апдејтирање и брендот на Гугл има најзабележливо лого со сина боја наместо логото во повеќе бои на Гугл.

Историја[уреди | уреди извор]

За шест години главниот извршен директор на Гугл Ерик Шмидт беше против идејата за градење на независен веб пребарувач. Тој тврдеше На времето Гугл беше мала компанија и не сакаше да има војна со пребарувачите. Сепак, откако коосновачите Сергеј Брин и Лари Пејџ изнајмија неколку Мозила Фајрфокс развивачи и ја направија демоснтрацијата на Хром г-динот Шмидт призна беше добро што во основа ме присилија да си го сменам мислењето.

Објавување[уреди | уреди извор]

Објавување најпрво беше направено и планирано за 3 септември 2008 и цртежот од Скот МекКлоуд беше испратен во весниците и блокерите со што се објаснуваа карактеристиките на мотивациите за новиот пребарувач.Копиите кои беа наменети за Европа беа испратени порано и германскиот блогер Филип Ленсен на Гугл Блогоскопе направи скенирана копија на 38 страни од цртаниот кој беше достапен на неговата веб страна откако го прими на 1 септември 2008. После тоа Гугл го направи достапен цртаниот на Гугл Букс и го спомена на нивниот официјален блог заедно со обајснувањето за пораното пуштање.

Јавно пуштање[уреди | уреди извор]

Пребарувачот најпрво беше пуштен за Мајкрософт Виндоус (XP и подоцнежните верзии) на 2 септември 2008 на 43 јазици во официјално бета верзија. Хром брзо доби 1% од пазарот и покрај што беше достапен само за Мајкрософт Виндоус. После првичниот успех делот за употреба се намали се додека не падна на 0,69% во октомври 2008. Потоа, повторно почна да се качува и до декември 2008 повторно стигна на 1%. На почетокот на јануари 2009 ЦНЕТ објави дека Гугл планира да пушти верзии на Хром за Mек ОС X и Линукс во првата половина на годината. Првите официјални најави за Хром за Mек OС X и Линукс развивач беа објавени на 4 јуни 2009 со долга реченица на блогот дека недостигаат многу карактерсики и беа наменети за ран фидбек отколку за генерална употреба. Во Декември 2009 Гугл ги пушти бета верзиите на Хром за Mек OС X и Лунукс. Гугле Хром 5.0 објави на 25 мај 2010 беше со прво стабилно пуштање за да се подржат трите платформи.Хром беше еден од дванаесете пребарувачи кои беа понудени на корисниците на Европската економска зона на Микрософт Виндоус во 2010.

Развој[уреди | уреди извор]

Хром беше соствен од 25 различни кодови на библиотеки од Гугл и трети страни како Мозила Нетскапе Портабле Рунтиме Нетворк Секурити сервисес како Кју Лите и број на други отворени извори на проекти. Јаваскрипт виртуелната машина се сметаше за доволно важен проект да се подели како Адобе и Мозила Тамарин и да се ракува од одделни тимови во Данска кои беа коориднирани од Ларс Бак како Аархус. Според Гугл, постоечките имплементации беа направени за мали програми каде перформансот и интерактивноста на системот не беа толку важни, но веб апликациите како џ-меил го употребуваат веб пребарувачот најмногу кога тој доаѓа до ДОМ манипулации и Јаваскрипт, па според тоа тие значително имаа бенфит од машинеријата на Јаваскрипт која можеше да работи побрзо.


Делот на употреба на веб пребарувачите ( со исклучок на ИЕ) според Стат Каунтер Хром употребува Вебкит машинерија за да покажува веб страни по препорака на Андроид тимот. Како и повеќето пребарувачи Хром екстензивно ги тестира внатрешно пред да ги ослободи со единица на тестирање со автоматски интерфејс на корисник и тестирање на дадените акции на корисниците како фуз тестирање како покажаните тестови на Вебкит (99% од кои Хром се потврди дека ги помина). Новите градени пребарувачи автоматски се тестираат против десетици од илјаднци заеднички пристапни веб страни во Гугл индексот во 20-30 минути.[[Податотека: Верзијата на Виндос на Хром вклучува Герас кој додава карактеристки за веб развивачи кои типично се поврзани со градењето на веб апликации ( со вклучена офлајн подршка). Сепак, Гугл излегува од Геарс во корист на ХТМЛ. Во декември 2010 објави дека за да се направи Гугл полесен за бизнис околината, тие мора да обезбедат официјален Хром МСи пакет. Нормалното спуштање на Хром инсталерот го става пребарувачот во директориумот на корисникот и обезбедува бекгроунд апдејтови, но МСИ пакетот исто така дозволува инсталација на ниво на ситемот со што им се обезбедува на систематските администратори контрола на апдејтираниот процес – тоа претходно беше можно за да се подобри однесувањето на Хром во бизнис околината, на пример за поставување на автоматски апдејтиран интервал Хоме страна итн На 11 јануари 2011 менаџерот на Хром производот Мике Јазајери објави дека Хром нема повеќе да го подржува Х 264 видео кодекот за неговите ХТМЛ 5ти играч со што се цитира желбата да се донесе Гугл хром повеќе онлајн со моменталните достапни отворени кодекси кои се достапни е она на што се баизра Хромиум проектот.

Пред пуштање[уреди | уреди извор]

За да се направи стабилен Гугл хром Гугл прави неколку пред пуштачки верзии или канали на рано пуштање да бидат достапни. Овие се однесуваат на канали бидјеќи пребарувачот динамично се апдејтира и ние сме упатени на бета дев Канри хром. Бета има намера да биде тестиран од било кој и скоро е понов отколку стабилната верзија на Хром Дев или градбата на развивачот е наменета за корисници со софтвер тестирање или искуство во програмирањето Градењето на Канари е автоматски креирана верзија на најновиот софтвер од сегашниот Хромиум проект кој не е тестиран пред пуштање како резултат ан тоа Гугл ја блокира можноста да се постави градбата на канари како дефолт пребарувач и дозволува да биде инсталирано заедно со друга верзија на Хром.

Хромиум[уреди | уреди извор]

Додека Хромиум е проект родител на Гугл хром тој има и неколку клучни разлики кои го раздвојуват од Хромиум и кој за разлика од верзијата за предпуштање на Хром се апдејтира скоро секој ден но не вклучува вграден Флеш Плејер ( тој мора да се спушти посебно) и Гугл авто апдејтерот кој се наоѓа кај Хром Хромиум исто така има помалку рестрективна дозвола за краен корисник отколку вградените на Хром и имплемнтира РЛЗ грижа за приватност.[[Податотека:

Chromium-Linux-Alpha.png

Историја за пуштањето[уреди | уреди извор]

Карактеристики[уреди | уреди извор]

Гугл Хром има за цел да биде безбеден брз едноставен и стабилен. Има екстензивни разлики од неговите конкуренти со Хром минималистичкиот интерфејс за корисникот кој е атипичен од модерните веб пребарувачи. На пример Хром нема РСС полнења, силата на Хром е неговиот перформанс во апликацијата и Јава Скрипт брзина на процесирање и двете се незавсно верифицирани со мултипл вебстрани да бидат најбрзи меѓу најголемите пребарувачи на своето време. Многу од уникатните карактеристки беа претходно прогласени од другите развивачи на пребарувачи, но Гугл беше прв кој имплементира и јавно ги пушти.На пример својата најистакната графичка интерфејс на корисник ГУИ иновација ги собира адресте на бранд бар на пребарување (Омнибокс) кој прво беше објавен од Мозила во мај 2008 како планирана карактеристика за Фајрфокс. Таквата карактеристика беше веќе имплементирана во Конкурер во 2004.

Ацид тестови[уреди | уреди извор]

Резултати на Асид 3 тест на Гугл хром 4.0 Првото пуштање на Гугл хром помина на Асид 1 и Асид 2 тестови. Започнувајќи со верзијата 4.0 Хром ги помина сите аспекти на Асид 3 тестот.

Во тестови за конформираност со стандарди На Ецма Меѓународните ЕЦМА Скрипт стандарди за конформирансот 262 (верзија 0.7.2) Хром верзија 11.0.696.60 поени 521/10872. претходнта верзија 12.0742.12 дев-м поени 486/10872 на тестираната верзија 0.70. Пониските поени се подобри како што бројките го претставуват бројот на неуспешни тестови од вкупниот број на тестови. На Цсс 2.1 подобноста на тестот од стандардизираната организација В3Ц Хром Ридинг машинерија вебкит помина 89.38% од ЦСС 2.1 тестови.

Безбедност[уреди | уреди извор]

Хром периодично го донесува апдејтирањето на две црни листи ( една за фишинг и една за малваре) и ги предупредува корисниците кога тие се обидуват да посетат некој штетен сајт. Оваа услуга е исто така достапна за користење од други преку слободен АПИ наречен Гугл сејф АПИ за пребарување. Гугл ги мотивира сопствениците за наведените сајтови кои може да не бидат свесни за присуството на штетен софтвер. Хром типично го алоцира секој таб за да се вклучи во својот сопствен процес за да се спречи малвер од инсталирање и да се спречи она што се случува во еден таб од афектирање на она што се случува во друг. Сепак реалниот процес во моделот на лоцирање е многу покомплексен. Со следење на принципот на помала привилегија, секој процес е лишен од своите права и може да пресметува, но не може да пишува документи или да чита од чувствителни делови ( на пр документи на десктоп) ова е слично со Заштитен модел кој го употребува Internet Explorer на Виндоус Виста и Виндоус 7 Сандбокс. Тимот вели дека го презеде овој постоечки процес и го ограничи на пример штетниот софтвер кој се започнува со еден таб треба да не може да вшмукува броеви на кредитни картички кои се внесуваат со друг таб и да се вклучува во инпутите на глувчето или да му каже на Виндоус да направи извршен почеток и да биде завршен кога табот е завршен. Ова го присилува едноставниот компјутерски безбедносен модел да има две нивоа на мултилевел безбедност ( коринсик и сандбокс) и сандбокс може само да одговори на барањата на комуникацијата која е започната од корисникот. На Линух сандбокс се употребува секој модел Типично вклучувањата како Адобе Флеш плејр не се стандрадизирани и како такви не може да бидат сандбокс како што може да бидат табс. Овие често мора да се пуштаат и под нивото на безбедност на самиот пребарувач. За да се намали изложеноста од опасност вклучувањата се вршат во одделни процеси кои комуницираат со поднесувачот и самиот систем функционира на многу ниски привилегии во одредените пер таб процеси. Вклучувањата треба да бидат модифицирани за да оперираат во софтверската архитектура додека се следи принципот на најмала привилегија. Хром го подржува Нетскејп Плагин апликацијата, интерфејсот за програмирање, но не ја подржува вклучената Актив Х контрола. На 30 март 2010 Гугл објави дека најновата развојна верзија на Хром ќе вклучи Адобе Флеш како дел на пребарувачот со што се елминира потребата да се спушти и инсталира одделно.Флеш ќе се чува како дел на сопствените апдејтирања на Хром. Јава аплет подршка е достапна во Хром со јава 6 апдејт 12 и погоре. Подршката за Јава под мек ОС Х се обезбедува со Јава апдејт која се пушти на 18 мај 2010. Приватен пребарувач карактерситика наречена Инкогнито модул обезбедува и спречува пребарувачот да зачува било каква информација за историја или кукис од вебстраните кои се посетени. Инкогито модел е сличен на персоналната карактеристика на пребарувачот во Internet Explorer 8 (и понатаму) Мозила Фајрфокс 3.5 Опера 10.5 ( и нагоре) и Сафари.

Недостатоци на обезбедувањето[уреди | уреди извор]

На 12 јануари 2011 верзиите на Хром пред верзијата 8.0552.237 беа идентификувани како УС-ЦЕРТ како оние што содржат мултипл меморија со коруптивни недостатоци. Со убедување на корисникот да погледне посебно направен ХТМЛ документ, ПДФ фајл или видео фајл напаѓачот може да предизвика апликацијата да се сруши или можно е да изврши арбитрарен код. Никакви недостатоци на безбедноста во Хром не биле успешно експлоатирани за три години на ПВн2Овн

Брзина[уреди | уреди извор]

Јава Скрипт виртуелната машинерија која се употребува од Хром В8 Јава Скрипт машинерија има карактерситики како динамичен код на генерација која има скриена класа на транзиција и прецизно собирање на отпадоци. Тестовите од Гугл во септември 2008 покажаа дека В8 беше двојно побрзо од Фајрфокс 3.0 и Вебкит најтајлс. Неколку вебсајтови изведоа тестови со бенчмаркови со употреба на Сан спајдер Јава скрипт бенчмарк алатка како и сопственост на намерно пресметани бенчмаркови на Гугл кои вклучуваат следење на трага и решавање на препрека. Тие неанонимно објавија дека Хром го изведе побрзо отколку другите конкуренти против кои беше тестиран со употреба на Сафари за Виндос Фајрфокс 3.0 Интернет Екслопре 7 Опеа и Интернет експлорер 8. Сепак, во неодамнешните независни тестови на Јава скрипт перформансот Хром беше зад Опера престо машинерија бидејќи беше апдејтирана во верзија 10.5. На 3 септември 2008 Мозила одговори со тврдење дека нивниот Трејс Монки Јава Скрипт машинерија ( потоа во бета) беше побрз отколку Хром В8 машинерија во некои тестови Џон Реиг Мозила Јава скрипт евангелист понатаму коментираше дека во перфомансот на различните пребарувачи на Сопствениот гугл се коментираше за Хроме „ги десеткуваше“ другите пребарувачи, но тој се запраша дали самиот Гугл беше претставник на реални програми. Тој тврдеше дека Фајрфокс 3.0 изведе слабо рекурзивен интензивен бенчмарк како оние на Гугл, бидејќи Мозила тимот не ја имаше имплементирано трагата за рекурзивност сè уште. Две недели откако Хром го воведе тимот на Веб кит објави нова Јава Скрипт машинерија Скурел Фиш Екстрим со 36% подобрување на брзината на Хром В8 машинеријата. Хром употребува ДНС со преферирање на брзина за пребарување на сајтови како што прават Фајрфокс и Сафари. Оваа карактеристика е достапна на Интернет Експлорер како проширување и во Опера како име на корисник Хром го користи побрзиот СПДУ протокол направен за да го замени ХТТП кога комуницира со Гугл сервисите како Гугл срч Џ-мал, Хром синк и кога служи за додатоци на Гугл. Гугл признава дека употребата на СПДУ е овозможена во комуникација помеѓу Хром и Гугл ССЛ овозможени сервери.

Стабилност[уреди | уреди извор]

Геарс тимот имплементира мулти процес архитектура во Хром слична на Лусли Групд Интернет Експлорер кој беше имплементиран од Интернет Експлорер 8.Поради изостанување одделен процес е алоциран на секоја инстанца на сајтот и влезот во процедурата се нарекува изолација на процес.Ова спречува задачи од мешење на едни со други со зголемување на безбедноста и стабилноста. Напаѓачот успешно добива пристап до една аплиакција не може да добие пристап до други и неуспехот во една инстанца резултира со Тажен таб скрин на смртта слично на познатиот Тажен мек, но само еден таб се крши наместо целата организација. Оваа стратегија го покажува однапред фиксниот трошок за процес, но резултира со целосна помала меморија како што фрагментацијата е усогласена со секоја инстанца и не бара понатмошна алокација на меморија. Сафари и Фарфокс исто така ја праќа оваа градба во наредните верзии со што значи дека повеќето познати пребарувачи ќе употребат мулти процесна градба во блиска иднина. Хром вклучува средство менаџмент на процес наречен менаџер на задача кој му дозволува на корисникот да се видат сајтовите и вклучувањата и да употребат повеќе меморија спуштајќи повеќе бајти и преку употреба на ЦПУ обезбедуваат можност да се завршат.

Интерфејс на корисник[уреди | уреди извор]

По правило главниот интерфејс на корисник вклучува назад напред рефреш или одбива и копчиња на менито. Копчето хоме не се покажува по правило но може да се додаде преку менито на префернции за да се земе корисникот на новата таб страна или најчестата хоме страна Табс се почетанат компонента на интерфејс на корисникот на Хром и како такви се движат најгоре на прозорецот отколку долу под контрола. Оваа вешта контрола дава контраст со многу постоечки пребарувачи со таб кои се засноваат на Виндоус и содржат табс. Табс ( вклучувајќи ја и нивната состојба) може да се пренесат значајно помеѓу контејнерите на прозорецот со влечење. Секој таб има свој сет на контроли вклучувајќи го и Омнибокс. Омнибокс е УРЛ кутија најгоре на секој таб кој ја комбинира функционалноста и на барот на адресата како и кутијата за пребарување. Ако коринскиот внесува УРЛ на сајтот од кој претходно се пребарувало Хром дозволува притискање на таб за да се пребара сајтот повторно диркетно од Омнибокс. Кога корисникот започнува да пишува во Омнибокс Хром обезбедува предлози за претходно посетените сајтови ( кои се засноваат на УРЛ или на текст во страна) популарни веб страни ( нема да се претходно посетени- контролирани од Гугл саџест) и популарни пребарувања. Иако Гугл Саџест може да се исклучи, предлозите кои се засноваат на претходно посетените сајтови не може да се исклучат. Хром исто така автопополнува УРЛ сајтовите кои често се посетуваат.Ако корисникот пишува неколку клучни зборови во Омнибокс и притисне ентер, Хром ќе ја води претргата со употреба на дефулт машинерија за пребарување Кога Гугл Хром не се максимизира таб барот се појавува директно под бар на наслов Кога се максимизира табовите стануваат потемни најгоре на тајтл бар. Како и другите пребарувачи има модул на цел екран кој го крие интерфејсот на оперативниот систем како и пребарувачот на Хром. Една од различните карактериски на Хром е новата таб страна која ја заменува Хоме страната на пребарувачот и се појавува кога нов таб се креира. Оригинално ова покажува преглед на девет најпосетени веб сајтови заедно со честите пребарувања најчестоте букмаркови и најчесто затворнеите табови слично на Интернет експлорерот и Фајрфокс со Гугл алтките 6 и Опера Спид дајл. Во Гугл Хром 2.0 Новата таб страна беше апдејтирана да се употребува од корисници кои го кријат прегледот кој што тие не сакаат да се појави. Започнувајќи во верзија 3.0 Новата таб страна беше направена да покаже преглед на осум најчесто посетни веб страни. Прегледот може да биде пресреден, прикажан или отстранет. Алтернативно листот со текстот на линкови треба да се прикаже наместо прегледот.Исто така се покажува и бар со „Неодамна затворени“ кој покажува неодамна затворени табови и „совети“ дел кој покажува траги за употреба на пребарувачот. Хром вклучува и букмарк менаџер кој може да функционира од мени. Со додавање на на опцијата команд –лајн – букмарк мени додава букмар копче на десно одОмнибокс кој може да се користи на местото на барот на букмарк.Сепак оваа функционалност е моментално недостапна на Линукс и Мек платформи Попуп Виндоус се поврзува со таб кога тие доаѓаат и не се појавуваат надвор од таб освен ако корисникот експлицтно не ги влече. Преференциите на Гугл хром виндоус имаат три табс Бејсик, Персонал Стаф и андер Худ Бејсик таб вклучува опции за хоме страна машинерија за пребарување и дефолт на пребарувач.Персонал стаф таб им дозволува на корисниците да конфигурираат синхронизација зачувуваат пасворди, да формират ауто фил, да пребаруваат податоци и теми. Андер Худ таб дозволува промена на мрежа, приватност спуштање како и поставување на безбедност. Хром нема статус бар, но ја покажува активноста на полнењето како и информациите преку меурче за статус кое се појавува најдолу лево на релевантната страна со исклучок на покривање на линкови на мапи со слики. За веб развивачи Хром направи инспектор на елемент слично на Фајрбаг. Како дел од Гугаловиот 1 април посебен дел на Хром беше пуштен на 1 април 2009 со дополнителна карактерситика која беше на страните во анаглупх 3Д. Хром има посебен УРЛ кој лодира посебни страни на апликација наместо вебстрани на досиеја или диск.Хром има вградена можност да овозможи експериментални карактеристики, оригинално наречени лабд адресата се промени за индикатори за да се направи почигледна за секојденвните корисници. Во март 2011 Гугл воведе ново поедноставно лого за да го замени 3Д логото кое се употребуваше од инспекцијата на проектот. Дизјанерот на Гугл Стеве Рура објасни дека компанијата размислува за промена. Бидјеќи Хром го прави вашето веб искуство толку лесно и слободно колку што е можно ние ја освеживме иконата на Хром за подобро да ги претстави овие сентименти. Едноставната икона го вклучува духот на хром – за да се направи вебот побрз полесен и полесен за сите.

Икони на десктоп шорткатс и апликации[уреди | уреди извор]

Хром им дозволува на корисниците да напрват локални икони кои отворат веб апликации во пребарувачот. Пребарувачот кога се отвара на овој начин не содржи ниту една од регуларнте интерфејсови освен за наслов бар за да не се прекине она што корисникот се обидува да го направи. Ова дозволува веб апликациите да се работат заедно со локален софтвер(слично на Мозила Присм и Флуид) Оваа карактеристола според Гугл ќе биде заедно со Хром веб стор, една веб постојка која го базира директориумот на веб апликациите кои се отворија во декември 2010

Хром веб стор[уреди | уреди извор]

Објавено на 7 декември 2010 Хром Веб стор дозволува корисниците да ги инсталираат веб апликациите како продолженија на пребарувачот иако овие функцинираат едноставно како линкови на популарните веб страни или игри. Темите и продолженијата исто така се тесно интегрирани во нов стор со што им се дозволува на корисниците целиот каталог на извадоци на Хром. Критиката на идјеата дојде брзо. Рајан Паул како Арс Техника кажа на 9 декември 2010 „Начинот на којшто корисниците ги конзумираат апликациите на десктопот и мобилниот свет е фундаментлно различен отколку начинот на којшто тие го прваат на вебот- каде ѕидовите се често огрдени и има малку разлика помеѓу содржина и софтвер.Во таква околина дали апликација на веб стор на пребарувачот има смисла. Ние не сме убедени Покрај игри идејата на апликација на веб стор на веб пребарувач каде инсталацијата е повеќе отколку букмаркинг – изгледа против интуитивна и не остава впечаток дека целата вежба е решение на пребарувањето на проблемот Хром веб стор беше отворен на 11 февруари 2011 со стабилно нон бета пуштање Гугл хром 9.0 597.98

Аеро пик капацитет[уреди | уреди извор]

Гугл вклучи аеро пик капациет за секој таб на Виндоус 7. Ова не беше додадено по правило но може да му биде овозможено на корисникот што реузлтира со преглед на слика на таб. Ова ќе направи слично функционирање до она кое е веќе вклучено во ИЕ8 Фајрфокс и другите пребарувачи. Негативните договори од бета корисниците за недоволноста на аеро пик табс го спречи Гугл од вклучување на ова како условна функција

Екстензии[уреди | уреди извор]

На 9 септември 2009 Гугл овозможи екстензии на Хром дев канал и обезбеди неколку едноставни продолженија за тестирање. Во Декември гугл хром галеријата на проширувања бета започна со преку 300 проширувања. Заедно со Гугл хром 4.0 галеријата на проширувања беше официјално пуштена на 25 јануари 2010 која содржи 1500 екстензии. Гугл станаа лидери на полето на оптимитизацијата на машинеријата за пребарување и дури е објавено во СЕО почетен водич кој дава значајни информации за тоа како да се оптимизира вашиот сајт на Гугл ера Мт катс кој работи за групата за пребарување на квалитет кој специјализира за проблемите за оптимизација на машинеријата за пребарување, е добро позната во СЕО заедницата за засилување на Гугл Веб Мастер водич и советување на јавноста како да да се подобри визуелноста на Гугл. Благодарение на соработката на Гугл со СЕО индустријата Гугл Хром стана драгоцен пребарувач за развивачите на СЕО бизнисот кој разви многу СЕО продлжувања за Гугл хром Хром веб страната исто овозможи многу СЕО алатки Од 4 февруари 2011 проширената галерија имаше преку 11500 екстензии кои вклучуваа официјални екстензии од Индепенднет, ЦЕОП, Транспорт за Лондон, Цринцинфо ВОТ Веб на довербата и ФИФА.

Теми[уреди | уреди извор]

Започнувајќи со Гугл хром 3.0 корисниците може да ги инсталираат темите за да се измени појавувањето на пребарувачот. Многу слободни теми на трети партии се добиваат во онлајн галеријата кои се достапни преку Доби тема копчето во опциите на Хром.

Веб страна на автоматски превод[уреди | уреди извор]

Започнувајќи со Гугл Хром 4.1 апликацијата се додаде вграден бар за превод со употреба на Гугл транслате. Преводот е моментално достапен на 52 јазици

Пуштање на канали и апдејти[уреди | уреди извор]

На 8 јануари 2009 се воведе нов систем за пуштање со забележливи канали Стабле бета и преглед на Развивач ( наречен Дев канал). Пред оваа промена имаше само два канали Бета и Развивач преглед. Сите претходни корисници на прегледот на развивач се помалку стабилни и подобрени отколку оние кои што корисницте на развивачите на канали ги добиваат за време на Бета перидот на Гугл Хром. Стабилниот канал ќе биде апдејтиран со карактеристики и се фиксни еднаш кога тие ќе се тестсират во бета каналот и бета канлот ќе биде апдејтиран грубо месечно со стабилни и комплетни карактертсики од каналот на развивач. Каналот на развивач е каде идеите се тестираат ( и понекогаш неуспеваат) и може да бидат нестабилни на одредено време. На 22 јули 2010 Гугл објави дека ќе ја зголеми брзината и ќе пушти нови стабилни верзии тие ќе ги скратат циклусите на пуштање од 15дена на 6 недели. Побрзиот циклус на пуштање го донесе четвртиот канал за пуштање на Канри. Името се однесува на употребата на канаринците во рудниците со јаглен. Ако промената го убие Хром Кенари тие ќе го блокираат развивачот. Кенари ќе биде најкрвавата службена верзија на Хром и дури и микс помеу Хром дев и Хромиум градење на фотографија. Канари се пушта истовремено со било кој друг канал кој не е поврзан со друга Гугл хром инсталација и може да употреби различни профили на синхронизација теми и преференции на пребарувач. Тој не може да се постави како дефолт пребарувач. Канари беше Виндоус прво а Мек ОС Х верзијата беше пуштена на 3 мај 2011. Хром автоматски се апдејтира Деталите се разликуваат со платформата.Виндоус го употребува Гугл апдејтер и авто ги апдејтира преку Груп полиси или корисниците може да да даунлодираат стандардна верзија која не се автоапдејтира На Мек се употребува Гугл апдејт сервисе и автоапдејтирањето може да биде контролирано преку Мек ОСХ дефолт систем На Лунукс се дозволува системскиот нормален пакет на менаџерски систем да ги снабдува апдејтирањта. Гугл го употребува Коиргет алгоритам да обезбеди бинарна разлика на корисничката моментална верзија во врска со новата верзија која автоматски се апдејтира. Овие мали апдејтирања се добро сместени и се безбедносно фиксни и се дозволува на Гугл да ги турка новите верзии на Хром до корисниците побрзо со што се намлува ранливоста на Винодоус на новите откриени безбедносни мерки.

Следење на употребата[уреди | уреди извор]

Хром испраќа детали за својата употреба до Гугл преку изборните и неизборните механизми за следење на корисникот.

Методи на следење[уреди | уреди извор]

Некои од механизмите за следење може да бидат изборно овозможени и онеспособени преку инсталирањето на интерфејс и преку опциите на пребарувачот неофицијалните градби како СРвеар Ајрон и Хромер плус бараат да се отсранат овие карактериски целосно од пребарувачот.РЛЗ карактеристиката не е вклучена во Хромиум пребарувачот исто така Во март 2010 Гугл направи нов метод за собирање на статистика на инсталирање единствениот ИД знак се вклучи со Хром и сега се употребува за првата конекција што Гугл апдејт ја прави до својот сервер. Ова единствено останува неизборен механизам за следење на корисникот и се отсранува со следење на советот од серверот.

Барања на системот[уреди | уреди извор]

Препорачаните барања за оптимален перфманс на Хром се  Windows: XP Service Pack 2+ / Vista / 7, Intel Pentium 4 or later, 100MB Hard Disk, 128MB меморија  Mac OS X: 10.5.6 или понова, Intel (not PPC), 100MB Hard Disk, 128MB меморија  Linux: Ubuntu 8.04 или понова / Debian 5 / OpenSuse 11.1 / Fedora Linux 10, Intel Pentium 3 / Athlon 64 or later, 100MB Hard Disk, 128MB меморија 64-бајти основа Од 2011 64бајти основа се достапни за Линух со само 32 бајти за мек ОС Х и Виндоус.

Прием[уреди | уреди извор]

Понатамошни информации: Usage share of web browsers и Browser wars


Дел на користење на веб пребарувачи според Стар Коунтер Хром беше 17,4% во март 2011 Во 2008 Деили телеграф Матју Мур ја сумира пресудата на првите критичари. Гугл хром е атрактивен, брз и има некои импресивни нови карактеристики, но можеби не е сè уште закана на својот Микрософт ривал. На почеток Микрософт потврди дека ја намали заканата од Хром и предвиде дека повеќе луѓе ќе го зграпчат Интернет екслорер 8, Опера софтвер и кажаа дека Хром ќе го засили вебот како најголема платформа на апликација во светот. Но до февруари 25 2010 Бизнис Вик изјави дека „За прво време во годините, енергија и ресусри се стават кај пребарувачите,присутни се програми за пристап на содржините на Веб. Награда за овој тренд – услуга за корисниците оди кај двете страни Првата е Гугл чиишто големи планови за Хром пребарувачот го размрдаа Микрософт надвор од својата конкурентна млитавост и го принудија софтверскиот гигант да обрне свежо внимание на својот пребарувач Интернет експлорер. Микрософт направи напори да се добие ИЕ откако триумфира во последната пребарувачка војна со што го испрати Нетскејп до својот крај. Сега е пак во игра. Мозила кажа дека воведувањето на Хром на пазарот за веб пребарувачи доаѓа не како вистинско изненадување Хром нема за цел да се натпреварува со Фајрфокс и понатаму тоа треба да има влијание на обновената врска на Гугл со Мозила. Дизјанот на Хром прави мост помеѓу празнината на така наречниот облак на компјутерите. Со притискање на копче Хром ви дозволува да го направите својот десктоп старт мени или брзо стартување шорткат на било која веб страна или веб аплиакција со што се создава линија помеѓу она што онлајн и она што е внатре во вашиот компјутер. На пример јас направив десктоп шорткат за Гугл Мапи. Кога се креира шорткат за веб апликација Хром ги трга сите алатки и табови од прозорчето со што Ви остава нешто што изгледа многу повеќе како десктоп апликација отколку веб апликација или страна.

Критика[уреди | уреди извор]

Следење на корисник[уреди | уреди извор]

Грижата за изборната употреба на Хром колекцијата и следењето беа забележани во неколку публикации. На 2 септември 2008 ЦНЕТ вести го покренаа вниманието на премин во Условите за сервисната изјава за почетното бета пуштање кое изгледа му се доделуваше на Гугл лиценца за сите содржини кои се префрлаа преку Гугл пребарувачот.Делот во прашањето беше наследен од генералните Гугл услови на услуга. На истиот ден Гугл одговори на оваа критика со тврдење дека јазикот беше позајмен од други продукти и отстранет делот на прашањето од Условите за услуга. Гугл забележа дека оваа промена се употребува ретроактивно на сите корисници кои го симнуваа Гугл Хром. Има следна грижа и конфузија за тоа дали и која информација во програмата комуницира назад до Гугл. Компанијата тврдеше дека метриката на употреба се испраќа само кога корисниците проверуваат со опцијата „помогнете на Гугл хром да биде подобар со автоматско испраќање на статистика на употреба и рушење на извештаите на Гугл кога пребарувачот се инсталира“ Изборниот предлог кој е вклучен во Гугл хром е критикуван дека обезбедува информации кои се пишуваат во Омнибокс на провадјерот за пребарување пред корисникот да се врати. Ова дозволува на машинеријата за пребаруавње да обезбеди УРЛ предлози но исто така ја обезбеудва со информации за користење на вебови кои се поврзани со ИП адреса. Оваа карактерситика може да биде избрана во преференциите под „худ приваси бокс“

Не следи[уреди | уреди извор]

Во април 2011Гугл беше критикуван за не потпишување на карактеристиката „не следи“ за тоа Хром е инкропорирана во повеќето други модерни веб пребарувачи со вклучување на Фајрфокс Интернет експлорер, Сафари и Опера. Критиката посочи дека новиот патент Гугл беше награден во април 2011 за големо унапредување и следење на корисникот пркеу реклама која обезбеудва повеќе детални информации за однесувањето на корисникот и дека тоа не следи која ќе ја повреди способноста на Гугл да го експлоатира ова. Критичарот на Софтвер Курт Баке во Сватлива тех. напиша Гугл тврди дека има намера да им наплаќа на корисниците врз основа на клик тру реитс и одредни активности на корисникот и модел за кој се плаќа за перофманс Целиот патент изгледа дека му одговара на неодамнешните тврдења на Гугл дека Гугл е критичен за Гугл да одржи доминација во пребарувањето преку веб пребарувачот на Хром и Хром ОС оперативниопт систем и беше опишано како алатка за заклучување на Гугл машинерија за пребарување и крај на своите услуги за рекламирање Па, така колку е веројатно Гугл да не го следи трендот „не следи“?. Тоа не е многу очекувано, забележа развивачот на Мозила Аса Дотзлер. Премногу очигледно ми е мене дека тимот на Хром се подвиткува под притисокот на бизнисот на рекламирање на Гугл и тоа е навистина за срамота Јас се надевав дека тие ќе демонстрираат поголема независнот од тоа. Гугл дискутираше дека технологијата е бескорисна сега како што оние кои се рекламираат не се бара да ги почитуваат преференциите на следење на корисникот и сè уште е нејасно на она што го составува следењето ( како спротивно на податоците за зачувување на или преференциите на корисникот) Како алтернатива Гугл нуди екстензија наречена Задржи ги моите ОпТ-ОуТ кои трајно ги попречуваат компаниите кои рекламираат да инсталираат кукис на компјутерот на корисникот. Реакцијата за оваа екстензија беше измешана. Паул Турот од Виндоус ИТ про ја нарече екстензијата многу многу поблиска до она што се бараше-нешто кое само работи и не бара корисниокот да го сфати- откоклу ИЕ или Фајрфокс решенијата.

See also[уреди | уреди извор]

Notes[уреди | уреди извор]

1. An alternative and similar browser Chromium (except Chromium 5 beta) is open-sourced under BSD, MIT and some other free licenses; Google Chrome's WebKit layout engine and V8 JavaScript engine are all FOSS; the other parts may be FOSS or proprietary (see Chromium's Terms for a list). However, Google Chrome's Terms of Service makes the whole Google Chrome itself non-free and source closed (See Terms of Service text 9.2: You may not...). 2. Browser must be downloaded directly from the Google Chrome website to opt-out of the RLZ Identifier.

Референци[уреди | уреди извор]

1. ^Нет апликации,обновено јануари 2011.
2. ^ Рајан Пол (септември 2 ,2008). "Гугл го откриваизворот на кодот на Хром и Линукс портата". Арс Техника .Обновено мај 13 ,2010.
3. ^ "Гугл Хром е изграден со код на отворен извор од Хромиум." Обновено од Chromium.org
4. ^ "За време на брифинг на прес денес Гугл изрази надеж дека другите пребарувачи...", Обновено од: "Гугл го открива изворот на кодот на Хром и Линукс портата“ Арс Техника
5. ^ " Хоме ( документација за развивачот на Хромиум)". Документација за равзивач на Хромиум дев.хромиум орг.2009 Обновено 5 мај 2009.
6. ^ "Гугл го направи изворот на Гугл достапен под дозвола БСД лиценца па ...", Обновено од "Гугл го открива изворот на кодот на Хром и Линукс портата“ Арс Техника
7. ^ "Условите на Хромиум". Гугл Код 2 септември 2008 Обновено 3 септември 2008.
8. ^ Мек Алистер,Неил (Септември 11,2008. "Градење на Гугл хром;прв поглед“. Фатален Исклучок(Инфор свет). Обновено 16 септември 2008. " Како што кажува името Хромиум е погруб,помалку полирана верзија на Хром УИ е поидентичен,со неколку мали визуелни разлики... Најподготвената очигледна разлика е логото, кој ги става боите на Гугл во корист на потчинетиот син дизајн."
9. ^ Јулија Ангвин(Јули 9 2010). "Сан Вели Шмидт не сака да го изгради Хром почетно тој рече...". WSJ Digits Blog. Обновено мај 25 2010.
10. ^ Скот Мек Клауд (септември 1,2008). "Изненадување!". Гугл БлогоскопеОбновено Септември 1 2008.
11. ^ Филип Ленсен (септември 1,2008). "Гугл Хром проект на Гугл пребарувач". Обновено 1 септември 2008
12. ^ Филип Ленсен (Септември 1, 2008). "Гугл на Гугл Хром –стрипови Гугл БолгоскопеОбновено 11 септември 2008.
13. ^ a b c d e f g h i j k l m n o "Гугл Хром". Гугл бук срч септември 1 ,2008 Обновено 2 септември 2008.
14. ^ a b Пичаи,Сундар.;Упсон,Линус (Септември 1,2008)"Свеж потег на пребарувачот".Гугл Блог Обновено септември 1,2008
15. ^ " Тоа беше кога не ако....Гугл Хром " септември 2008 обновено 2 септември 2008
16. ^ "Гугл хром апдејт : први снимки и повик на блог во живо “. Цнет 1 септември 2008 обновено 2 септември 2008 .
17. ^ "Гугл го поставува Хром веб пребарувачот ". Асошиејтед прес .Канадиан прес 2 септември 2008 обновено 2 септември 2008.
18. ^ "Дојди на Гугл....Хром за Мек?". Ноември 2008 обновено 22 ноември 2008.
19. ^ Груенер,Волганг(јануари 3 2009) "Гугл хром надминуав 1% од пазарот повторно“. Чикаго (ИЛ):ТГ Деили Обновено Јануари 3 2009.
20. ^ Шенкленд,Стефан (јануари 9,2009) "Хром го добива крајниот рок за Хром и поставување на екстензии". CNET.Обновено јануари 13 2009.
21. ^ " Канали за ослободување на ран пристап".
22. ^ " Опасност Мек и Лунукс структури достапни"Обновено 9 јуни 2009.
23. ^ Марк Ларсон (декември 8 2009) "Бета апдејт ,Линукс,Мек и Виндоус ". Гугл.Обновено 13 мај 2010.
24. ^ a b "Гугл хром за празници; мек,Лункс и екстезнии во бета".
25. ^ Брајан Раковски(25 мај 2010). "Ново Хром стабилно пуштање:Велком,Мек и Лункс !". Гугл Обновено 25 мај 2010
26. ^ " Микрософт нуди избор на пребарувачи на Европејците". ББЦ вести 1 март 2010 Обновено 13 мај 2010.
27. ^ Петерис Круминс(Септември 5, 2008) " Повтроно употребување на код во Гугл хром пребарувач". Обновено 13 мај 2010
28. ^ Јан Фет (Февруари 19, 2010). " ЗдравоHTML5". Гугл.Обновено мај 24,2010
29. ^ Пол, Рајан (декември 2010)."Гугл нуди МСИ за да се поедностави развојот на компанијата Хром“. Арс Техника Обновено 16 декември 2010
30. ^ " Гугл апдејт за компанија".
31. ^ " ХТМЛ Видео кодек подршка на Хром".
32. ^ Кевин Пурди . "Хром кенари структура овозможуванајкрвави крајни апдејтирања покрај стабилен Хром". Lifehacker.com.
33. ^ "Гугл хром,Хромиум и Гугл".blog.chromium.org/. Хромиум блог 2008 Обновено февруари 17 2010
34. ^ "Разликите помеѓу Гугл хром и Линукс дистро Хромиум“. Гугл /. 2010. Обновено 2010-09-01
35. ^ a b c Гугл (Jуни 2010). " Н аотворено за РЛЗI".Обновено 20 јуни 2010
36. ^ " белешки запуштање" Хромиум Проекти. .
37. ^ " Промена на лог-В8".
38. ^ " Фреш настап на пребарувач".септември 1 ,2008Обновено 20 март 2011.
39. ^"Гугл Хром пуштања: Стабилен апдејт Гугл Хром 2.0.172.28“
40. ^ "Гугл Хром пуштања: Апдејт на стабилен канал".
41. ^ Гугл Хром пуштања:стабилно апдејтирање на канал Maрт 17, 2010
42. ^ Брајан Раковски (Maј 25, 2010). " Еволвирања од бета до стабилна и побрза верзија на Хром ". Гугл Обновено 25 мај 2010
43. ^ "Адобе Флеш Плејр подршка сега овоможена во Гугл Хром стабилен канал". 30 јуни 2010 обновено 8 август 2010.
44. ^ " Стабилни бета апдејтирања на Бета канал ". Гугл хром пуштања септември 2 2010 Обновено октомври 24 2010.
45. ^ " Донесување на подобрена пДФ подршка за Гугл Хром ". Хромиум Блог јуни 17 2010 обновено 24 октомври 2010
46. ^ "Донесување на друго пуштање на Хром за тебе на време".Гугл обновено 24 октомври 2010
47. ^ "Стабилно апдејтирање на бета канал ". Гугл обновено 3 декември 2010.
48. ^ " Побезбедно приклучување,побрзо пребарување и побогата графика".Гугл Обновено Декември 17 2010.
49. ^ " Веб П хоме".Гугл.Обновено 3 февруари 2010 Google.
50. ^ " Дев апдејт на канал ". Гугл Обновено 21 јануари 2011.
51. ^ " Дев апдејт на канал ". Гугл Обновено 21 јануари 2011.
52. ^ " Предмт 48607: Сандбокс ГПУ процес".
53. ^ " Нов вратило за В8".Гугл обновено декември 17 2010 .
54. ^ " Нов вратило за В8".Гугл обновено декември 17 2010 .
55. ^ " Хром Бета пуштање". 22 март 2011 обновено 23 март 2011 .
56. ^ "Гугл Хром Блог Свеж чекор за икона ".
57. ^ "Опрема АПИ Блог -Запирање на опрема". 11 март2011. Обновено 29 април 2011.
58. ^ Доаѓа ова лето Целосен офлајн џ-маил,Гугл календар и Гугл док.
59. ^ " Гугл Хром 13 удира на Канри структура".27 април 2011. Обновено 13 мај 2011.
60. ^ " Преглед на тхенологија-Гугл хром".
61. ^ Глосон (4 декември 2008). "Гугл хром единствени карактеристики".обновено 13 мај 2010.
62. ^ [1], Следач на хромиум прашања.
63. ^ Стефен Шанкланд (септември 2 2008) "Тест за брзина; Гугл Хром го победува Фајрфокс,ИЕ Сафари –бизнис Тех". Цнет вести.обновено 13 мај 2010.
64. ^ Кевин Пурди (јуни 11 2009). "Лајфхакер тетсови за брзина: Сафари 4,Хром 2 и повеќе пребарувачи".Лајфхакер обновено 13 мај 2010.
65. ^ 12 единствени карактеристики на Гугл Хром, Техстроке
66. ^ Рафе Неделман (Maј 14, 2008). "Иднината на Фајфокс бар адреса". ЦНЕТ ветси Обновено 13 мај 2010.
67. ^ Антони Ларфорге (Jaнуари 25, 2010). Стабилно апдејтирање на канал „Стабилно апдејтирање на канал". Гугл Обновено 25 мај 2010.
68. ^ "ЕЦМА сцрипт тест 262 ". ЕМЦА скрипт обновено 6 мај 2010.
69. ^ "ЦСС 2.1 Низа на тетсот РЦ6 резултати". В3Ц Обновено 6 мај 2011.
70. ^ Чанг ,Марк (септември 5 2008). " Хром –процес модел објаснет". Обновено септември 18 2010.
71. ^ Гугл (Септември 1, 2008). "Гугл хром".Обновено 3 септември 2008.[dead link]
72. ^ Барт Адам; Колин Џексон Чарлс реис и Гугл Хром тим "Безбедносна структура на Хромиум пребарувач" (ПДФ). Станфорд безбедносна лабараторија.Обновено септември 11 2008
73. ^ Маркус Гутшке (мај 6 2009) "Ре Патч 2/2х86-64 сек комп;фих 32/64 сисхоле“ Обновено 17 февруари 2011 .
74. ^ Џејк Еџ (Август 19,2009). "Гугл Хромиум сандбокс".Обновено 17 февруари 2011.
75. ^ a b "Гугл хром ФАК за веб равзивачи".
76. ^ Паул Риан (Maрт 2010). " Гугл го става Флеш во хром се надева да го вклучи АПИ“.обновено 14 март 2010.
77. ^ "Јава и Гугл Хром". Јава ком. Обновено Декември 11.2009.
78. ^ "Прашање 10812 –Хромиум нема сè уште вклучување на Јава подршка". Гугл Обновено 18 мај 2010.
79. ^ "Експлор Гугл Хром карактеристики;Инкогнито модел". Септември 2 2008 .Обновено 4 септември 2008.
80. ^ УС-ЦЕРТ-(Jaнуари 2011). " Забелешка за недостаток VU#258423 – Гуггл Хром повеќекратни недостатоци".обновено Јануари 19 2011
81. ^ Грег Кеизер, Гугл хром недопрен на Pwn2Own хек меч, Компутер врлд , Maрт 10, 2011
82. ^ "В8 Бенчмарк низа".Гугл код Обновено 3 септември 2008.
83. ^ Руперт Гудвинс (Септември 2 2008 ). "Гугл хром – први бенчмаркови.преглед: wow." Обновено септември 3 2008
84. ^ "Гугл Хром Јаваскрипт бенчамркови". Септември 2 2008. обновено 3 септември 2008]
85. ^ Адриан Кингли-Хјус (септември 2 ,2008). "Гугл Хром е премногу брз.... побрз отколку Фајрфокс 3.0".обновено 3 септември 2008.
86. ^ Стефен Шанкланд (септември 2 ,2008). "Тест за брзина Гугл хром". ЦНЕТ Бизнис тех. Обновено септември 3 2008.
87. ^ Александер Лими (септември 2,2008). "Хром;Бенчмаркови и повеќе". Обновено 13 мај 2010.
88. ^ Вигантас Липскас(март 1 ,2009). "Сафари 4 наспроти Фајрфокс 3 наспорти Гугл хром наспротиОпера 10,9.6 наспорти Интернет Екплорер 8.7 ". Фав .пребарувач обновено мај 13 ,2010.
89. ^ Скот М.Футон, III (Октомври 11, 2010). "Фајрфокс во прашинаОпера урамнотежен да се поправи водството во перформансот на пребарувачот ". Обновено ноември 6 2010.
90. ^ Стефан Шанкланд (Септември 3,2008). " Фајрфокс бројачи Гугл пребарувач тест за брзина – Бизнис тех"ЦНЕТ вести . Обновено 13 Мај 2010.
91. ^ Еих Брендан (Септември 3 2008). "Треис манки апдејтирање".Обновено 3 септември 2008.
92. ^ Стефан Шанкланд (Ноември 3,2008). "Трет Хром бета друг ноч побрз-вести". Структура АУ Обновено 13 мај 2010.
93. ^ Ресиг Џон( Септември 3, 2008). " Работа на Јава скрипт перформанс“ Обновено 9 јуни 2008
94. ^ Мациеј Стаховиак (Септември 18,2008). "Веб кит блог: Вовеудвање на еџтреме на сквирел фиш".обновено 13 мај 2010 .
95. ^ Камерон Зварик (Септември 18, 2008). "Сквирелфиш ектрим се спушти !". обновено 13 мај 2010.
96. ^ Стефан Шанкланд (септември 22,2008). "Чекор настрана Хром за сквирелфиш Екстрим-Вести ".структура АУ обновено 13 мај .2010
97. ^ Чарлс Јинг (септември 19, 2008). "Сквирелфиш ектрим Најбрз јава Скрипт машинерија досега".обновнео 13 мај 2010 .
98. ^ a bПрестон Грала (Септември 3,2008). "Три скриени Хром карактеристики кои ги сакате". Обновено септември 16, 2008.
99. ^ Апл Инк. (јуни 7,2010). "Што е ново во Сафари 5". Обновено 6 јули 2010.
100. ^ "Хромиум СПДУ имплементација на клиент".
101. ^ "Хромиум: СПДУ примери на SPDY застапеност".
102. ^ "спду-дев лист на пошта;СПДУ на Гугл сервери servers?".
103. ^ Чарли Реисн (септември 11,2008). "Мулти процесна структура". Обновено септември 12,2008.
104. ^ Анди Зеиглер (Март 11,2008). "ИE8 иЛуслиКапл ИЕ(ЛЦИЕ)". Обновено септември 12,2008.
105. ^ Докуменатција Хромиум развивач (септември 3,2008). "Процесни модели".обновено 12 септември 2008 .
106. ^ Брајан Принс (декември 11,2008). "Гугл хром ја става безбедноста во снадббокс".обновено 4 јуни 2010.
107. ^ Гугл (септември 21, 2008). "Гугл хром бук".Обновено 21,2008.
108. ^ "Вебкит.oрг".
109. ^ "Фајрфокс Лорентз бета достапна за даунлодирање и тестирање". Мозила април 8, 2010.
110. ^ "Побрз Гугл Хром за сите корисници – Гугл Хром блог".
111. ^ Антони лафорге (септември 15 2009 ). "Гугл Хром после година :покажување на ново стабилно пуштање". Гугл.обновено 13 мај 2010.
112. ^ Кевин Пурди (септември 2 2009). " Се додава букмарк копче за Гугл хром тулбар ". Лајфхакер . обновено 13 мај 2010.
113. ^ Гугл (септември 2009). " Прашање 21152: експозе УИ за букмарк на мени на сите платформа ". обновено 30 декември 2009.
114. ^ "Гугл хром со 3Д ". Гугл. Aприл 1, 2009.обновено мај 26 2009
115. ^ "Хромиум урл константи цц".обновено септември 1 2010 .
116. ^ Паш Адам (Oктомври 2010). " Хром за; Лабс реименува за индикатори додава предупредување".Лајфхакер Обновено октомври 19 2010.
117. ^ Рура,Стив (март 2010). "Свеж чекор на икона".Обновено 22 март 2011.
118. ^ "Хром веб стор".Гугл Мај 19 2010.обновено 24 мај 2010 .
119. ^ Ерик Леј (Maј 19, 2010). "Хром веб стор". Гугл обновено 24 мај 2010.
120. ^ a b Паул, Рајан (декември 2010). "Хром веб стор: решение во потрага за проблем ?". Арс Техника Обновено Декември 10,2010.
121. ^ Гугл(Февруари2011). "Брзина, 3D и апликации". Обновено 7 февруари 7 2011
122. ^ "Прашање 8036: Покажи резиме за отворени табови на Виндоус 7 супербар (Aeро Пик)".
123. ^ "Прашање 37957:Барање на решение за Аеро пик за налетуавње на корисници на Аеро пик со таб кратко резиме ".
124. ^ Аарон Будман (септември 9,2009). "Статус на екстензии: На завршување,или подготовка за стартување ".Гугл.Обновено Мај 13,2010 Google.
125. ^ Ерик Кеј (декември 8,2009). "Екстензии бета поставени со пркеу 300 ектензии!".Гугл обновено 13 мај 2010 Google.
126. ^ Ник Баум (Јануари 25 ,2010). "Преку 1500 нови карактеристки за Гугл хром ". Гугл Хром Блог.Обновено 13 мај 2010.
127. ^ Оптимизација на машинерија за пребарување почетен водич
128. ^Мат Катс:Додатоци,Гугл и СЕО
129. ^ СEO екстензии за Гугл хром
130. ^ "Подобрувања на безбендост и регистрирање на апдејтс за Гугл хром галерија на екстензии ".август 19 2010 August 19, 2010.
131. ^ " Официјален независна хром екстензија".
132. ^ "ЦЕОП службена хром екстензија".
133. ^ " Официјална ТФл Хром екстензија".
134. ^ "ЕСПН Крицинфо".
135. ^ "ВОТ- Гугл Хром галерија на екстензии".
136. ^ "Официјален светски куп ФИФА Хром екстензија".
137. ^ Глен Марфи (Октомври 5,2009). "Прскање на боја на вашиот пребарувач теми на уметници за Гугл Хром ". Гугл Хром Блог Обновено мај 13 2010.
138. ^ "Гугл хром тематска галерија ".
139. ^ Основни поставки:Тема на Хром пребарувач Гугл Хром помош
140. ^ "Подршка на Гугл Хром- страна за автоматски веб превод ".
141. ^ Марк Ларсон (Јануари 8,2009). "Гугл Хром канали за пуштање . обновено 9 јануари 2009.
142. ^ Марк Ларсон (јануари 8,2009). "Дев апдејт : Нов Вебкит верзија,нови карактерситики и нов Дев канал ".обновено 9 јануари 2009
143. ^ Антони Лафорге (јули 22 ,2010). "Рано пуштање четсо пуштање". Обновено јули 25 2010.
144. ^ Ли Метјуз (јули 23,2010). "Гугл ја паѓа Хром канари структурата до Хром до точка на експлозија ". обновено Jули 25, 2010.
145. ^ Хромиум Блог :Додавање повеќе жолто на Мек шемата на бои
146. ^ Давид Дорвин (Maј 14, 2009). " Гугл апдејтови ја пушта контролата на апдејтирањата". Обновено 13 мај 2010.
147. ^ "Стандалоне страна за спуштање".
148. ^ Алекс Читу (март 1,2009). "Стандалоне офлјн инсталатер за Гугл хром ". Гугл опериративен систем .Обновен 13 мај 2010.
149. ^ "Гугл страна за помош " Менаџирање на апдејтови во гугл Софтвер апдејт ".
150. ^ Стефан Адамс (Jули 15, 2009). "Хромиум блог : Помалиот е побрз (и побезбеден исто така)".обновено мај 13 2010
151. ^ "Комуникации помеѓу хромиум/Гугл Хром и провајдери на услуги ".
152. ^ a b "СР веар Ирон веб страна ".обновено 12 октомври 2008
153. ^ a b c d " Гугл Хром вајтпапер за приватност" (ПДФ).
154. ^ "&rlz= Во Гугл обраќање Органски сообраќај или адзборови ?". обновено февруари 27 2009.
155. ^ a b c "Гугл реагира на некои загрижености на Хром на приватност ". обновено 24 септември 2008.
156. ^ a b Контролирана со поставување "испрати статистика на користење како и извештај на грешки". Нема недостатоци
157. ^ Гугл Хром информација за приватност –Гугл
158. ^ "Гугл хром единствена промена за идентификација " март 16 2010 обновено 24 март 2010.
159. ^ Гугл. "Барања на систем : да се инсталира или апдејтира Гугл хром:Гугл хром помош".Обновено 8 април 2011
160. ^ Google. "64-bit Support – The Chromium Projects". Retrieved April 8, 2011.
161. ^ Гугл. "Гугл хром за Линукс-Услови на договор".обновено 8 април 2010
162. ^ Стат Коунтер март 2011обновено 2 Aприл 2011
163. ^ Мур Метју, (септември 2, 2008). "Гугл Хром пребарувач Преглед на прегледи". Деили Телеграф обновено 4 септември 2008 .
164. ^ Лиедтке Мајкл (септември 3,2008). Гугл ја подбрува линијата на продукот со хром пребарувачr
165. ^ Јарословски Рих (Фверуари 25,2010). "Војна на пребарувачите : Продолжение".Бизнис вик
166. ^ "Мислите на Хром и повеќе ". Џон Блог септември 1 2008 обновено 13 мај 2010.
167. ^ Колинс,Бари (септември 2,2008)Мозила:Гугл не се обидува да не убие.ПЦ Про
168. ^ Медиати,Ник (септември 3,2008). "Гугл хром Веб пребарувач".ПС свет Обновено септември 7, 2008.
169. ^ Акерман ,Елис . "Гугл карактеристика на пребарувач за следење, равзивач на аларми, застапник на приватноста".Меркури вести .
170. ^ "Оминобокс на Гугл може да биде Пандорина кутија".3 септември 2008 Обновено 4 септември 2008 .
171. ^ "Бидете сигурни да го прочитате финиот принт на Хром". ЦНЕТ обновено 3 септември 2008.
172. ^ "Гугл услови на услуга".
173. ^ "Гугл Хром услови на услуга (англиски)". Обновено 4 септември 2008 .
174. ^ Гугл го проширува договорот за лицнеца на Хром после приговорите ПЦ Свет септември 3 2008 обновено 3 септември 2009
175. ^ "Известување за приватноста на Гугл хром ".обновено 27 октомври 2009 .
176. ^ Фриед Ина (Септември 3,2008). " Омнибокс на Гугл може да биде Пандорина кутија ".обновено 13 мај 2010
177. ^ Баке Курт (април 2011). " Хром ги штити вебстраните од напади на бришење ". Консијвбли тех обновено 20 април 2011 .
178. ^ Баке Курт (април 2011). " На мени на Гугл се додава следење Случај на лош тајминг? ". Консијвбли тех обновено 20 април 2011 .
179. ^ Дотзлер,Аса (април 2011). "Хром, не следи, и Гугл реклама ". обновено Aприл 20, 2011.
180. ^ Турот Паул (Јануари 2011). "Дневно апдејтирање: Не следи на Гугл решение, Епл Сатф,Крисис2 Демо мор".Обновено април 22 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]