Гугол

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гугол — голем број кој може да се претстави како10100. Станува збор за број во кој првата цифра е 1, а потоа следат 100 нули:    

10.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000

Називот за овој број го дал внукот на американскиот математичар Едвард Каснер. Називот за овој број станал популарен во неговата книга „Математиката и имагинацијата“ која била објавена во 1940 година.[1]

Технолошката компанија Google своето име го добила според овој број со тоа што спелувањето на англиски е променето.

Литература[уреди | уреди извор]

  1. Kasner, Edward and Newman, James R. (1940). Mathematics and the Imagination. Simon and Schuster, New York. ISBN 0-486-41703-4. Надворешна врска во |title= (help)CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Googol“ од Ерик В. Вајсштајн — MathWorld (англиски)