Лaри Пејџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лaри Пејџ
Пејџ говорејќи воЕвропскиот парламент, 2009
Роден(а)Лоренс Едвард Пејџ
Алма матерУниверзитет Мигиген (додипломец)
Стенфордски универзитет (магистер)
Познат(а) поСоосновањето на Google
Соосновањето на Alphabet Inc.
Сотворец на PageRank
СопружникЛусинда Саутворт (од 12 декември 2007)
Деца2[1]

Лоренс Едвард Пејџ[2][3][4] (роден на 26 март 1973 година) ― сметачки научник и интернет-претприемач од Соединетите Држави. Тој е најпознат како еден од соосновачите на Google, заедно со Сергеј Брин.[2][5]

Пејџ бил главен извршен директор на Google од 1997 до август 2001 година (повлекување во корист на Ерик Шмит), потоа од април 2011 до јули 2015 година кога се преселил за да стане извршен директор на Alphabet Inc. (создаден за да обезбеди „големи напредоци“ како родител на Google компанија),[6] функција што ја задржал до 4 декември 2019 година. Тој останува член на одборот на Alphabet, вработен и контролен акционер.[7]

Со создавањето на компанијата Google се создадело значителна количина на богатство. Според Bloomberg Billionaires Index, од декември 2021 година, Пејџ има нето богатство од приближно 126,3 милијарди долари,[8] што го прави петтиот најбогат човек во светот.[8]

Пејџ е сотворец и имењак на PageRank, (алгоритам за рангирање на пребарување за Google).[16] Тој ја добил Маркониевата награда во 2004 година со сосценаристот Брин.[17] Тој има и грчко државјанство.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Пејџ е роден на 26 март 1973 година,[18] во Лансинг, Мичиген.[19][20] Неговата мајка е Еврејка;[21] неговиот дедо по мајка подоцна емигрирал во Израел,[20] иако растењето на Пејџ во семејството било секуларно.[21][22] Неговиот татко, Карл Виктор Пејџ Постариот, докторирал по информатика на Универзитетот Мичиген. Новинарот на BBC, Вил Смејл го опиша како „пионер во информатиката и вештачката интелигенција“.[23] Таткото на Пејџ бил професор по информатика на Државниот универзитет Мичиген, а неговата мајка Глорија била инструктор по сметачко програмирање на Колеџот „Лајман Бригс“ во истата установа.[24][23][25]

За време на едно интервју, Пејџ се присетил дека неговиот дом од детството „обично бил хаос, со сметачи, списанија за наука и технологија и списанија „Popular Science“ насекаде“, средина во која се нурнал.[26] Пејџ бил страствен читател за време на неговата младост, пишувајќи во своето писмо од основачите на Google од 2013 година: „Се сеќавам дека поминав огромно време прелевајќи преку книги и списанија“.[27] Според писателот Николас Карлсон, комбинираното влијание на домашната атмосфера на Пејџ и неговите внимателни родители „ја поттикнуваат креативноста и пронајдокот“. Пејџ исто така свирел на инструменти и студирал музичка композиција додека растеше. Неговите родители го испратиле на музички летен камп - Интерлохен уметнички камп во Интерлохен, Мичиген, а Пејџ споменал дека неговото музичко образование го вдахнало неговото нетрпеливост и опсесија со брзината во компјутерите. „Во извесна смисла, чувствувам дека обуката за музика доведе до наследството на Google со голема брзина за мене“. Во едно интервју Пејџ кажал дека „Во музиката многу го познаваш времето. Времето е како примарна работа“ и дека „Ако размислуваш за тоа од музичка гледна точка, ако си перкусионист, удираш нешто, тоа мора да се случи во милисекунди, делови од секундата“.[9]

Пејџ за прв пат бил привлечен од сметачите кога имал шест години, бидејќи можел да „игра со нештата што лежат наоколу“ - личните сметачи од првата генерација - што му ги оставиле мајка му и татко му.[24] Тој станал „првото дете во основното училиште што ќе даде задача од процесор на текст“.[28] Неговиот постар брат, исто така, го научил да ги расклопува работите и за кратко време тој земал „сè што е во неговата куќа одделно за да види како функционира“. Тој рекол дека „од многу рана возраст сфатив и дека сакам да измислувам работи. Така станав заинтересиран за технологија и бизнис. Веројатно од кога имав 12 години, знаев дека на крајот ќе основам компанија.“[28]

Образование[уреди | уреди извор]

Пејџ бил запишан на училиштето „Окемос Монтесори“ (сега наречено Монтесори Радмур) во Окемос, Мичиген, од 2 до 7 години (1975 до 1979 година). Тој присуствувал на средното училиште Ист Лансинг, дипломирајќи во 1991 година. Во летната школа, тој присуствувал на Центарот за уметност Интерлохен свирејќи флејта, но главно саксофон две лета. Пејџ има диплома за сметачко инженерство од Универзитетот во Мичиген и магистер на науки по информатика од Стенфордскиот универзитет.[29] Додека бил на Универзитетот Мичиген, Пејџ создадал масловбризгувачки печатач направен од лего коцки (буквално линиски плотер), откако помислил дека е можно да се печатат големи постери евтино со употреба на масловбризгувачки касети - Пејџ го направил обратно инженерство касетата со мастило и изгради електрониката и механиката за да го движат.[24] Пејџ служел како претседател на поглавјето Бета ипсилон на почесното здружение Ета Капа Ну[30] и бил член на тимот за соларни автомобили на Универзитетот „Мајз и Блу“ во Мичиген во 1993 година.[31] Како додипломец на Универзитетот Мичиген, тој предложил училиштето да го замени својот автобуски систем со личен систем за брз премин, кој во суштина е единечна шина без возач со посебни автомобили за секој патник.[9] Тој, исто така, развил бизнис план за компанија која ќе користи софтвер за да изгради музички синтисајзер во ова време.[32]

Докторски студии и истражувања[уреди | уреди извор]

Откако се запишал на програма за докторат по информатика на Стенфордскиот универзитет, Пејџ бил во потрага по тема за дисертација и размислувал да ги истражи математичките својства на светското семрежје, разбирајќи ја нејзината структура на врски како огромен график. Неговиот претпоставен, Тери Виноград, го охрабрил да ја продолжи идејата, а Пејџ во 2008 година се присетил дека тоа бил најдобриот совет што некогаш го добил.[33] Тој, исто така, размислувал да направи истражување за телеприсутноста и самоуправувачките автомобили во ова време.[34][35][36][37]

Пејџ се насочил на проблемот да открие кои мрежни страници се поврзани со дадена страница, земајќи го предвид бројот и природата на таквите врски како вредни информации за таа страница. Улогата на наводите во академското објавување исто така би станала релевантна за истражувањето.[37] Сергеј Брин, колега докторант од Стенфорд, наскоро се приклучил на истражувачкиот проект на Пејџ, наречен „ BackRub“.[37] Заедно, двајцата беа автори на истражувачки труд со наслов „Анатомијата на хипертекстуалниот мрежен пребарувач од големи размери“, кој станал еден од најсимнуваните научни документи во историјата на интернетот во тоа време.[24][35]

Џон Бател, соосновач на Wired Magasine, напишал дека Пејџ образложил дека:

... целата мрежа беше лабаво заснован на премисата за цитирање - на крајот на краиштата, што е врска освен цитат? Кога би можел да смисли метод за броење и квалификување на секоја повратна врска на Интернет, како што вели Пејџ „Мрежата би станал повредно место“.[37]

Бател понатаму опиша како Пејџ и Брин почнале да работат заедно на проектот:

Во времето кога Пејџ бил замислен за BackRub, Интернетот содржеше околу 10 милиони документи, со невиден број врски меѓу нив. Пресметковните ресурси потребни за да се провлече таков ѕвер биле далеку од вообичаените граници на студентски проект. Несвесен за што точно се впушта, Пејџ почнал да го гради својот ползач. Комплексноста и обемот на идејата го намами Брин на работата. Полимат кој прескокнуваше од проект до проект без да се насели на темата на тезата, ја сметаше дека премисата зад BackRub е фасцинантна. „Разговарав со многу истражувачки групи“ низ училиштето, се сеќава Брин, „и ова беше највозбудливиот проект, и затоа што се занимаваше со Интернетот, кој го претставува човечкото знаење, и затоа што ми се допадна Лери“.[37]

Развој на двигател на пребарувач[уреди | уреди извор]

За да се претворат податоците за задна врска собрани од мрежниот робот на BackRub во мерка на важност за дадена мрежна страница, Брин и Пејџ го развиле алгоритмот PageRank и сфатиле дека може да се користи за да се изгради пребарувач многу посупериорен од постоечките.[37] Алгоритмот се потпирал на нова технологија која ја анализирала релевантноста на врските што поврзуваат една мрежна страница со друга.[38]

Комбинирајќи ги нивните идеи, двајцата почнале да ја користат просторијата на Пејџ во студентскиот дом како машинска лабораторија и извадија резервни делови од евтини сметачи за да создадат уред што го користеле за поврзување на сега зародишот пребарувач со широкопојасната мрежа на кампусот на Стенфорд.[37] Откако ја наполниле просторијата на Пејџ со опрема, тие потоа ја претвориле собата на студентскиот дом на Брин во канцеларија и програмски центар, каде што ги тестираа нивните нови дизајни на пребарувачот на интернет. Брзиот раст на нивниот проект предизвика проблеми со сметачката инфраструктура на Стенфорд.[39]

Пејџ и Брин ги користеле основните програмски вештини на HTML за да постават едноставна страница за пребарување за корисниците, бидејќи немале развивач на мрежни страници за да створат нешто визуелно елаборирано. Тие, исто така, почнаа да користат секој сметачки дел што можеа да го најдат за да ја соберат потребната сметачка моќ за да се справат со пребарувањата од повеќе корисници. Како што нивниот пребарувач растел во популарност меѓу корисниците на Стенфорд, барал дополнителни опслужувачи за обработка на прашањата. Во август 1996 година, првичната верзија на Google, сè уште на мрежната страница на Стенфордскиот универзитет, била достапна за корисниците на интернет.[37]

Математичката мрежна положба која меѓусебно поврзува што ја олеснува алгоритмот PageRank, илустрирана со корелација големина-процент на круговите. Алгоритмот бил именуван по самиот Пејџ.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Fortunes 2020: Larry Page, Co-founder, Alphabet“. Leaders League. Посетено на 13 декември 2021.
 2. 2,0 2,1 „Larry Page“. Forbes. 18 јануари 2020. Архивирано од изворникот 29 октомври 2018. Посетено на 13 декември 2021.
 3. „Larry Page's house in Palo Alto, California“. 8 септември 2008. Архивирано од изворникот 26 јули 2016. Посетено на 13 декември 2021.
 4. The Columbia Electronic Encyclopedia (2013). „Page, Larry“. Thefreedictionary.com. Архивирано од изворникот 29 август 2018. Посетено на 13 декември 2021.
 5. „In The Garage Where Google Was Born“. Mashable. 27 септември 2013. Архивирано од изворникот 27 септември 2013. Посетено на 13 декември 2021.
 6. Yarow, Jay (10 август 2015). „Google new operating structure – Business Insider“. Business Insider. Архивирано од изворникот на 12 август 2015. Посетено на 13 декември 2021.
 7. Yurieff, Kaya (3 декември 2019). „Google co-founder Larry Page stepping down as CEO of Alphabet“. CNN. Посетено на 13 декември 2021.
 8. 8,0 8,1 „Bloomberg Billionaires Index: Larry Page“. Bloomberg.com. Посетено на 13 декември 2021.
 9. 9,0 9,1 9,2 Nicholas Carlson (24 февруари 2014). „The Untold Story Of Larry Page's Incredible Comeback“. Business Insider. Business Insider, Inc. Архивирано од изворникот на 2 февруари 2015. Посетено на 13 декември 2021.
 10. „Gmail Now Has 425 Million Users, Google Apps Used By 5 Million Businesses And 66 of the Top 100 Universities“. TechCrunch. AOL. Архивирано од изворникот 30 јуни 2012. Посетено на 13 декември 2021.
 11. „60 Amazing Google Search Statistics and Facts“. DMR – Digital Marketing Ramblings. 2 февруари 2014. Архивирано од изворникот 6 февруари 2015. Посетено на 13 декември 2021.
 12. „Google Search Statistics“. internetlivestats.com. Архивирано од изворникот 4 февруари 2015. Посетено на 13 декември 2021.
 13. „Google locations“. Архивирано од изворникот 15 август 2013. Посетено на 13 декември 2021.
 14. „Google Inc. Announces Fourth Quarter and Fiscal Year 2014 Results“. Архивирано од изворникот 3 февруари 2015. Посетено на 3 февруари 2015.
 15. „Management team“. Google Company. 2 февруари 2015. Архивирано од изворникот 30 декември 2012. Посетено на 13 декември 2021.
 16. [9][10][11][12][13][14][15]
 17. „The Marconi Society Fellows“. marconisociety.org. Архивирано од изворникот на 17 октомври 2012.
 18. „Larry Page“. Biography. Архивирано од изворникот на 9 февруари 2019.
 19. Brin, Sergey; Page, Lawrence (1998). „The Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine“. Stanford University. Архивирано од изворникот на 11 февруари 2012. Посетено на 13 декември 2021.
 20. 20,0 20,1 Lowe, Janet (2009). Google Speaks: Secrets of the World's Greatest Billionaire Entrepreneurs, Sergey Brin and Larry Page. Hoboken, N.J.: John Wiley & Sons. стр. 22. ISBN 978-0-470-50122-1. OCLC 427903805.
 21. 21,0 21,1 Brezina, Corona (2013). Sergey Brin, Larry Page, Eric Schmidt, and Google (1. изд.). New York: Rosen Publishing Group. стр. 18. ISBN 9781448869114. LCCN 2011039480.
 22. Mark Malseed (февруари 2007). „The Story of Sergey Brin“. Moment magazine. том 32 no. 1. Архивирано од изворникот на 14 јули 2011. Посетено на 13 декември 2021.
 23. 23,0 23,1 Will Smale (April 30, 2004). „Profile: The Google founders“. BBC News. Архивирано од изворникот на 1 мај 2004. Посетено на 13 декември 2021.
 24. 24,0 24,1 24,2 24,3 „Larry Page Biography and Interview“. achievement.org. American Academy of Achievement. Архивирано од изворникот на 25 октомври 2018. Посетено на 13 декември 2021.
 25. „Alumni newsletter“ (PDF). стр. 2. Архивирано од изворникот (PDF) на 3 мај 2013. Посетено на 13 декември 2021.
 26. Carlson, Nicholas. „The Untold Story Of Larry Page's Incredible Comeback“. Business Insider.
 27. Larry Page (2013). „2013 Founders' Letter“. Google Investor Relations. Архивирано од изворникот на 2 февруари 2015. Посетено на 13 декември 2021.
 28. 28,0 28,1 Scott, Virginia A. (30 октомври 2008) [First published in 2008]. Google / Virginia Scott. Corporations That Changed the World. Westport, Connecticut; London: Greenwood Press. стр. 2. ISBN 978-0313351273. ISSN 1939-2486. LCCN 2008030541. OCLC 234146408.
 29. Lowe, Janet (2009). Google speaks: secrets of the world's greatest billionaire entrepreneurs, Sergey Brin and Larry Page. Hoboken, New Jersey: John Wiley & Sons. ISBN 9780470398548.
 30. „HKN College Chapter Directory“. Eta Kappa Nu. Архивирано од изворникот на 15 април 2013. Посетено на 13 декември 2021.
 31. „Larry Page“. americarichest.com. Архивирано од изворникот на 5 јуни 2013. Посетено на 13 декември 2021.
 32. Helft, Miguel (18 ноември 2014). „How music education influenced Google CEO Larry Page“. Fortune. Архивирано од изворникот на 8 февруари 2015. Посетено на 13 декември 2021.
 33. „The best advice I ever got“. Fortune. 30 април 2008. Архивирано од изворникот на 12 јануари 2015. Посетено на 13 декември 2021.
 34. „Google Faculty Summit 2009: Meet Google Founder Larry Page“. GoogleTechTalks on YouTube. 5 октомври 2009. Архивирано од изворникот на March 11, 2014. Посетено на 13 декември 2021.
 35. 35,0 35,1 Brin, Sergey; Page, Lawrence (април 1998). „The anatomy of a large-scale hypertextual Web search engine“ (PDF). Computer Networks and ISDN Systems. [Amsterdam]: Elsevier Science Publishers. 30 (1): 107–117. doi:10.1016/S0169-7552(98)00110-X. ISSN 0169-7552. LCCN 86641126. OCLC 884480703. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-07-19. Посетено на 2021-12-13.
 36. Brin, Sergey; Page, Lawrence (17 декември 2012). „Reprint of: The anatomy of a large-scale hypertextual web search engine“. Computer Networks. Amsterdam, Netherlands: Elsiver. 56 (18): 3825–3833. doi:10.1016/j.comnet.2012.10.007. ISSN 1389-1286. LCCN sn99047167. OCLC 610365057.
 37. 37,0 37,1 37,2 37,3 37,4 37,5 37,6 37,7 John Battelle (13 август 2005). „The Birth of Google“. Wired. Condé Nast Digital. Архивирано од изворникот 7 ноември 2012. Посетено на 13 декември 2021.
 38. Moschovitis Group.
 39. „Enlightenment man“. The Economist. The Economist Newspaper Limited. 4 декември 2008. Архивирано од изворникот на 23 јануари 2015. Посетено на 13 декември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]