Лансинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лансинг
Lansing
Местоположба
Местоположба на Лансинг
Местоположба на Лансинг
Општи податоци
Име
- изворно
Лансинг
  Lansing
Прво доселување 1859
Поштенски број 48901-48980[1]
Повикувачки број 517
Официјална страница http://www.lansingmi.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Мичиген
Окрузи Ингам, Итон
Градоначалник Вирг Бернеро (Демократска партија на САД)
Географија
Површина
- копно
- вода
94.8 км²
93.2 км2
1,6 км2
Надморска височина 262 м
Население
Население 114,297 (2010)
Густина 1,225.8 ж/км²

Лансинг (англиски: Lansing) е главен град на американската сојузна држава Мичиген. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 114,297 жители а со целата околина 464,036 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјален портал на градот

Наводи[уреди | уреди извор]