Плотер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Плотеркомпјутерски печатач за печатење векторска графика.

Плотерот примените инструкции од компјутерот ги црта на хартија со помош на перо, подготвувајќи ја векторската графика. Главна предност на плотерот е тоа што може да печати на многу голем формат хартија, која е ставена во ролна, што го прави привлечен за печатење на технички цртежи направени со CAD-програми.