Роберт Фултон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Роберт Фултон (14 ноември 1765 - 24 февруари 1815), северноамерикански инженер и пронаоѓач. Ја конструира првата машина за предење лен, во 1807 година го изгради првиот употреблив параброд „Клермонт“, кој заплови по реката Хадсон кај Њујорк, а е творец и на првиот брод на пареа.