Џими Ејнџел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џими Ејнџел
Роден(а)август 1, 1899(1899-08-01)
Спрингфилд, САД
Починал(а)декември 8, 1956(1956-12-08) (возр. 57)
Панама Сити, Панама
НационалностАмериканец
Познат(а) поСлетувањето на Ангелските водопади
Авионот на Џими Ејнџел

Џими Ејнџел (1 август 1899 - 8 декември 1956) — американски пилот. Највисоките водопади на светот, Ангелските водопаде се именувани по неговото презиме.[1]

Ејнџел за прв ги забележал водопадите од воздухот во 1933 г. Четири години подоцна слетал на врвот на Ѓаволските Планини, но за време на патувањето го оштетил својот авион и принуден да се врати преку дождовни шуми до најблиското населено место. Ејнџел, кој во Венецуела станал речиси легенда, починал во Панама од повредите добиени во текот на авионската несреќа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Plane Pilot Sights Highest Waterfall in World." Popular Science, April 1938, p. 37.