Рефик Иљази

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рефик Иљази
Refik Ilazi
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Рефик Иљази (албански: Refik Ilazi; Калиште, Гостиварско, 23 јануари 1978 - Ломница, Гостиварско, 7 август 2001) бил поранешен член на ОНА.

Во редовите на ОНА се приклучил во текот на март 2001 година, како војник во првите единици на Бригадата 112 “Мујдин Алиу”.

Загинал на 7 август 2001 година во една престрелка со македонските безбидносни сили.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.