Лука Антонини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лука Антонини
Luca Antonini
Luca Antonini.jpg
Лични податоци
Полно име Лука Антонини
Роден на 4 август 1982 (1982-08-04) (38 г.)
Роден во Милан, Италија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Прато
Број 3
Младинска кариера
1990–2001 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2003 Милан Милан 0 (0)
2001–2002Прато Прато (п) 26 (3)
2002–2003ФК Анкона (п) 17 (1)
2003–2007 ФК Сампдорија 3 (0)
2004–2005ФК Модена (п) 15 (1)
2005ФК Пескара (п) 22 (3)
2005–2006ФК Арецо (п) 39 (3)
2006–2007ФК Сиена (п) 32 (3)
2007–2008 ФК Емполи 32 (0)
2008–2013 Милан Милан 81 (1)
2013–2015 Џенова Џенова 33 (3)
2015 Асколи Асколи 14 (1)
2016Ливорно Ливорно (п) 16 (0)
2016 Прато Прато 9 (0)
Репрезентација
1999 Италија U-17 1 (0)
2000–2001 Italy U-18 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 19 март 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 10 август 2010

Лука Антонини (роден на 4 август 1982) — италијански фудбалер кој игра како одбранбен играч и моментално игра за екипата на ФК Прато .