Роберт Годард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберт Годард

Роберт Годард (англиски: Robert Hutchings Goddard; 5 октомври 1882- 10 август 1954) — американски професор по физика.

Годард храбро ги поднесувал исмејувањата за да ги докаже можностите на ракетите за патувања во вселената. Почнал со развој на сигналните ракети за потребите на американската морнарица пред Првата светска војна, но својата најважна работа ја направил во дваесеттите и триесеттите години на 20 век, развивајќи ги првите ракети на течно гориво, заедно со системите за стабилизација и навигација и дури фотоапарати носени во ракетите.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Smithsonian Institution, "Goddard Rocket – Milestones of Flight". Архивирано од изворникот на 2012-04-19. Посетено на 2011-03-21.
  2. „ROCKET APPARATUS“. Google. Архивирано од изворникот на 2020-03-28. Посетено на 2010-05-01.
  3. „Goddard“. Astronautix.com.