Серж Танкијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Серж Танкијан
Серж Танкијан од System of a Down
Биографски податоци
Роден(а) 1967 08 21
Бејрут, Либан[1]
Жанрови Хеви метал, експериментална музика, алтернативен метал, прогресивен рок, алтернативен рок, уметнички рок, класична музика
Занимања Музичар, пејач, текстописец, инструменталист, продуцент, поет, политички активист
Инструменти Вокал, пијано, клавијатури, синтисајзер, теремин, гитара, бас гитара, виолина, хармоника, мелодиска хармоника, бузуки, харфа, тапани
Период на активност 1992–сѐ уште
Соработници System of a Down, Axis of Justice, The F.C.C., Buckethead, Том Морело
Мреж. место serjtankian.com

Серж Танкијан (англиски: Serj Tankian) е роден е на 21 август 1967 година во Бејрут, Либан. Тој е ерменско-американски музичар кој од својата петгодишна возраст па сè досега живее во Лос Анџелес, Калифорнија (САД). Тој во својот бенд System of a Down е вокалист, а понекогаш свири и на гитара. Тој е најстариот член на бендот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Serj Tankian, MTV
  2. „Tankian Awarded Prime Minister’s Medal“. asbarez.com. 12 август, 2011. http://asbarez.com/97651/tankian-awarded-prime-ministers-medal/. посет. 12 август 2011 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]