System of a Down

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
System of a Down
System of a Down во Њујорк на 5 август 2012 г.
Биографски податоци
Познат(а) и какоSOAD
System
ПотеклоГлендејл (Калифорнија), САД
ЖанровиАлтернативен метал, прогресивен рок, хард рок, експериментална музика
Период на активност1994–2006, 2011–денес
ИздавачиСони Мјузик, Америка, Колумбија
СоработнициAchozen, Axis of Justice, George Clinton and His Gangsters of Love, Scars on Broadway, Serj Tankian и The F.C.C., The Apex Theory
Мреж. местоsystemofadown.com
Членови
Дарон Малакијан
Серж Танкијан
Шаво Одаџијан
Џон Долмајан
Поранешни членови
Енди Кахтуријан

System of a Down е ерменско-американска хеви метал група формирана во 1994 година во Глендејл (Калифорнија). Групата ја сочинуваат Серж Танкијан (вокали, клавијатура и ритам гитара), Дарон Малакијан (гитара и вокали), Шаво Одаџијан (бас гитара) и Џон Долмајан (тапани и перкусија). Бендот има издадено 5 албуми од 1998 година досега. Три пати беа номинирани за Греми наградите, на кои еднаш победија. Во 2006 година групата замина на неодредена пауза и сите четири членови сега работат на одделени проекти.

Во ноември 2010, објавија дека се враќаат на сцената во 2011 на турнеја, притоа заблагодарувајќи се на своите обожаватели за подршката на нивните соло проекти.[1]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Членови[уреди | уреди извор]

Моментална постава[уреди | уреди извор]

Поранешни членови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни линкови[уреди | уреди извор]