Прејди на содржината

Неда Лозановска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Неда Лозановскамакедонски поет.[1]

Животопис

[уреди | уреди извор]

Неда е родена во с. Штрбово, Преспа на 25 август 1938 година. Во 1971 година заминала во Канада. Член на Литературното друштво „Браќа Миладиновци“ во Торонто. Член на ДПМ од 1997 година. Автор е на книгите: Молк (1993), Напуштени дворови (1994), Премолк (1998), Моите мисли и зборови (1999). Подмамка (2000). Добитник на наградата: „Иселеничка грамота“.

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 141.