Прејди на содржината

Љубка Рондова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љубка Рондова
Родена 24 август 1936
Шестево (Егејска Македонија), Грција
Починала 15 март 2016[1]
Софија, Бугарија

Љубка Рондова (бугарски: Любка Рондова) е бугарска пејачка на народни песни од Бугарија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е во костурското село Шестево во 1936 година. Во 1948 година, за време на Грчката граѓанска војна, влегува во групата на таканаречените деца-бегалци, со кои е изнесена од комунистичките партизани надвор од земјата. Живее во Полска и Чешка. Завршува словенска филологија на Карловиот универзитет во Прага. Зборува неколку странски јазици. Во 1960 година семејството на Љубка се преселува во Бугарија и таа работи како туристички водич, преведувач, уредник и служител во оддели за култура во различни организации.

Нејзиниот сериозен пат на народна пејачка започнува по преселувањето во Софија, кога се зачленува во најстариот ансамбл во Бугарија за народни песни и танци „Гоце Делчев“. Во него останува 30 години, каде долго време е солистка и лицето на ансамблот. Нејзиниот репертоар е изграден врз основа на песни, наследени од мајка и и баба и а ги усовршува и своите изведувачки способности.

Во 1980 година, ги прави првите записи во бугарското радио, а потоа и во Балкантон, Бугарската телевизија, Радио Благоевград. Тие се тиражирани на голем број грамофонски плочи, аудио и видео албуми.

Во 2000 година, е издаден нејзиниот прв албум на компакт диск „Смилјана“. Во него се вклучени 22 најпопуларни и омилени песни од целото нејзино 40-годишно музичко наследство. Во 2003 година, излегува и нејзиниот втор компакт диск „Песните се моите деца“, во кои се вклучени 15 потполно нови исполнувања.[2] Од нив 9 стари автентични песни од нејзиното родно Костурско и 6 авторски.

Сѐ до нејзината смрт Љубка Рондова продолжува да открива и запишува автентични народни песни.

За нејзиниот придонес во развојот и популаризирањето на бугарската култура, на 22 мај 2002 година Љубка Рондова е удостоена со орден „Стара планина“.[3] Таа е носител на орден „Кирил и Методиј“ II степен и златен медал „Петко Војвода“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Почина народната певица Любка Рондова, bgnes.com, 15 март 2015
  2. Љубка Рондова - песните се моите деца
  3. „Official Gazette, May 31, 2002“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-03-07.