Хорас Лант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хорас Г. Лант (анг. Horace G. Lunt; 1918- 11 август 2010 — американски славист и македонист, професор на универзитетот Харвард. Опишан е како „еден од најдобрите стручњаци во своето поле“ [1] Archived 2007-06-21 на Wayback Machine. Лант ја напишал првата граматика на македонскиот јазик на англиски во раните 1950-ти години.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Lunt, H. G. (2001) Old Church Slavonic Grammar (Walter de Gruyter) ISBN 3-11-016284-9
  • Lunt, H. G. (1952) A Grammar of the Macedonian Literary Language (Скопје)