Јернеј Копитар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јернеј Копитар
Роден21 август 1780(1780-08-21)
Репње, Хабсбуршка Монархија
Починал11 август 1844(1844-08-11) (возр. 63)
Виена, Австриско Царство
НационалностСловенец
ПолињаЛингвистика
Славистика

Јернеј Копитар (21 август 178011 август 1844) — словенечки преродбеник и угледен австриски славист, автор на првата научна словенечка граматика, издавач на стари словенски споменици и значаен помагач на филолошкото дело на Вук Караџиќ.